Malé, rýchle, krátkodobé pôžičky pod názvami: online pôžička, pôžička pred výplatou, pôžička ihneď, SMS pôžička, pôžička pre každého … patria k produktom, ktoré sú na trhu s pôžičkami najviac využívané a žiadané. Spotrebitelia oceňujú ich jednoduché a rýchle vybavenie, bez nutnosti absolvovať zdĺhavý administratívny proces. Možno ich získať viacerými spôsobmi, pohodlne a diskrétne. Pozitívom je tiež rozsiahle portfólio mikropôžičiek, každý záujemca si môže vybrať pôžičku podľa individuálnych potrieb a možností s prihliadnutím na vlastnú finančnú situáciu.

 

V prípade žiadosti o pôžičku cez internet je zvyčajne na webovej stránke vybranej nebankovej spoločnosti k dispozícii tzv. kalkulačka  alebo pravítko, kde si možno nastaviť svoje parametre pôžičky (sumu a dobu splatnosti) a vopred zistiť výšku úrokovej sadzby a celkovú odplatu za pôžičku. Pri výbere vhodnej mikropôžičky môže tiež potenciálny klient  využiť niektorý z finančných portálov, ktoré sa zaoberajú recenziou a porovnávaním pôžičiek od overených a spoľahlivých poskytovateľov – napríklad vsetkypozicky.sk a podobne.

 

Aj keď segment mikropôžičiek zahrňuje viacero produktov, všetky majú spoločné atribúty v tom, že:

 • možno si požičať sumu v intervale 25 € – 350 € (po prvý krát obvykle do 100 € resp. 200 €, ale s možnosťou získať prvú pôžičku zadarmo)
 • doba splatnosti mikropôžičiek je krátka, 7 – 30 dní
 • žiadosť možno zaslať cez internet, SMS správou, telefonicky
 • peniaze z pôžičky má klient k dispozícii do 24 hodín (v prípade zaslania na osobný účet v spolupracujúcej banke aj za pár minút)
 • bez dokladovania, bez ručenia
 • použitie získaných prostriedkov na čokoľvek.

 

Všeobecné podmienky pre získanie mikropôžičky sú nastavené liberálne t. j. tak, aby mohli niektorú z pôžičiek získať záujemcovia zo širokého spotrebiteľského spektra:

 • žiadateľom môže byť fyzická osoba vo veku 18 – 70 rokov
 • bydlisko na Slovensku
 • platný doklad totožnosti
 • zdroj vlastného príjmu

 

Známi overení poskytovatelia mikropôžičiek

 

Ferratum Bank: spoločnosť so silným kapitálovým zázemím pôsobí na slovenskom pôžičkovom trhu od r. 2007 a špecializuje sa práve na poskytovanie rýchlych online pôžičiek s krátkodobou splatnosťou. Dobu  splatnosti je však možné až 2 x predĺžiť, no potrebné je vziať do úvahy fakt, že táto služba je spoplatnená. Pre opakovaných klientov má Ferratum v ponuke aj vyššiu pôžičku do 700 € a noví klienti zas môžu v prípade využitia akciových ponúk získať mikropôžičku aj s nulovou odplatou. Znamená to, že vrátia len takú sumu peňazí, ktorú si požičali, bez akéhokoľvek úročenia či poplatkov.

 

Pôžičkomat.sk: je finančný portál, ktorý prevádzkuje nebanková spoločnosť Friendly Finance Slovakia, s.r.o., člen medzinárodnej skupiny dlhodobo pôsobiacej na európskych trhoch. Poskytuje tzv. fínske pôžičky a jej vernostný program umožňuje klientom, ktorí si svoje záväzky plnia riadne a včas získať viaceré benefity – požičať si až 900 € za zvýhodnenú úrokovú sadzbu, prípadne nižšie poplatky za predĺženie doby splatnosti.

 

PôžičkaHneď.sk: umožňuje získať finančné prostriedky od rôznych poskytovateľských subjektov a podľa zadaných parametrov napomáha pri výbere čo najvhodnejšieho produktu pre daného žiadateľa.

 

Poskytovateľ Výška pôžičky Doba splatnosti Žiadosť Výplata peňazí
Ferratum Bank 30 € – 350 € 7 – 30 dní online, SMS na účet, šekom
Pôžičkomat.sk 25 € – 350 € 5 – 31 dní online na účet
PôžičkaHneď.sk 50 € – 7 000 € 1 – 42 mesiacov online, telefon. na účet

 

Na margo poskytovania mikropôžičiek  je ešte potrebné poznamenať, že viacero nebankových subjektov v súčasnosti pozastavilo poskytovanie nových pôžičiek, aj keď disponujú s príslušnou licenciou na poskytovanie spotrebiteľských úverov. Jedná sa napr. o CreditOne aj SMS Credits.

 

 

Aj mikropôžičky majú svoje dve stránky

 

Ak sa vyskytne nečakaná situácia alebo je potrebné urgentne uhradiť finančný záväzok, tak mikropôžička môže byť naozaj racionálnym riešením. Potrebné je však vziať do úvahy aj skutočnosti, že:

 • žiadať o pôžičku je vhodné len vtedy, ak ju dokážeme v dohodnutom termíne bez problémov splatiť
 • požičať si treba zmysluplne a toľko, koľko nevyhnutne potrebujeme, pretože žiadna pôžička nie je pre dlžníka výhodná
 • mikropôžičky sú dostupné aj pre menej bonitných žiadateľov, majú však zvyčajne úrokovú sadzbu na hranici povoleného stropu a nie sú vhodné pre ľudí bez akéhokoľvek vlastného príjmu .

 

 

Facebook Comments

Leave a Reply

You may also like

Ako rýchlejšie narastie brada

Rast hustej a bohatej brady nie je krátkodobý