Aj vás trápia plesne, ktoré sa tvoria v miestach, kde sa spája sklo a profil plastových okien? Verte, že nie ste jediní. Dôvod je zrejmý. Plastové okná totiž dokonale tesnia a v podstate hermeticky uzatvoria priestor. Práve preto ste sa pri starých oknách s plesňami zrejme nestretli. Tie totiž dobre netesnili a priestor sa tak prirodzene vetral. Ako teda bojovať proti plesniam na plastových oknách a prečo vlastne vznikajú?

Dôvody vzniku plesní

Ako sme už spomínali, kvalitné plastové okno naozaj dokonale tesní. Žiadne „prefukovanie“ a prirodzené vetranie, ako pri starých nekvalitných oknách, pri plastových oknách nehrozí. V každej domácnosti sa tvorí para. A to pri varení, praní, sušení oblečenia v interiéri, sprchovaní, či dokonca dýchaní. Táto para sa kondenzuje na najchladnejšom mieste, čo sú práve okná. A to je dôvod, prečo plesne na oknách a v ich okolí vznikajú. Na jednej strane je to známka toho, že plastové okná sú ozaj kvalitné. Na druhej strane je to však problém, ktorý treba riešiť. Ako?

Zabojujte proti plesniam

Aj keď sa vám pleseň v domácnosti vytvorila, určite nemusíte ľutovať, že ste si nechali osadiť plastové okná, prípadne plastové dvere. Chyba zrejme nie je ich kvalite, ale skôr v nesprávnom osadení okien. Čo teda robiť a ako sa plesní zbaviť?

  1. Vetrajte! Vetranie by malo byť v každej domácnosti samozrejmosťou. Mnohí ľudia ho však zanedbávajú. Aj to je dôvod, prečo plesne vznikajú. Nahromadená para v podstate nemá kadiaľ uniknúť a tak dochádza k jej usádzaniu na oknách a k tvorbe plesní. Takže vetrajte pravidelne a nárazovo. Plastové okná otvárajte dokorán, nie len na vetračku.
  2. Používajte ventilátor a digestor. Napomáhajú rýchlejšiemu odsatiu vlhkého vzduchu. Ak sa vám v domácnosti tvoria plesne, na varenie bez digestora a sprchovanie bez ventilátora zabudnite! Situáciu tak ešte zhoršíte.
  3. Používajte odvlhčovače vzduchu. Tie existujú vo forme prístrojov, či vo forme rôznych tabliet a práškov. V miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou ich neváhajte použiť.
  4. Nechávajte otvorené dvere v izbách. A to najmä v tých, kde sa pleseň na oknách tvorí najviac. Aspoň takto podporíte cirkuláciu vzduchu.
  5. Použite protiplesňový náter alebo prostriedok na ničenie plesní. Ak sa pleseň objavila na plastovom okne, zničte ju chemikáliou na to určenou. Ak sa vytvorila na stenách v okolí okien, riešením je protiplesňový náter. Zakročte už pri prvých príznakoch tvorby plesní.

A najdôležitejšia rada na záver. Kupujte si výlučne kvalitné plastové okná a plastové dvere, ktoré si necháte osadiť odborníkmi. Aj nesprávne osadenie okna má totiž výrazný vplyv na tvorbu plesní.

Facebook Comments

You may also like

Podpora vášho podnikania v každej oblasti! Naša ponuka: Inovatívne riešenia pre váš úspech.

Naša platforma je stále vaším spoľahlivým partnerom pre