Kúpili ste si nové auto a práve sa na vás valia všetky povinnosti, ktoré s tým súvisia? Okrem toho, že potrebujete ísť na dopravné oddelenie policajného zboru a vybaviť si EČV, nesmiete zabúdať ani na uzatvorenie povinného zmluvného poistenia. Keďže na auto ste už vynaložili dosť finančných prostriedkov, chceli by ste nájsť nejaké lacnejšie, veď aj tak zákonná poistka nechráni vaše auto, ale pokryje iba škody, ktoré by ste spôsobili na inom vozidle. Ale ako sa zorientovať v ponuke PZP, keď na trhu momentálne toto poistenie poskytuje až 12 poisťovní? Nemusíte si zúfať. Na internete si dokážete urobiť za pomerne krátky čas rýchly prieskum ponúk.

Ako na PZP online?

Povinné zmluvné poistenie si môžete jednoducho uzavrieť najlacnejšie online cez Uzavripzp. Online si môžete urobiť aj prieskum. Slúži na to tzv. kalkulačka PZP poistenia. Tá vám najprv vypočíta ceny poistenia u rôznych poisťovní a napokon ponúka aj možnosť hneď si aj poistenie uzatvoriť. Postup pri výpočte ceny zákonného poistenia môžeme zoradiť do niekoľkých krokov.

  1. krok – do formulára online kalkulačky zadáte najprv základné údaje o vozidle. Ak si to chcete uľahčiť, môžete zadať len EČV a systém načíta ostatné informácie automaticky. V tomto kroku ide len o tieto údaje: druh vozidla, rok jeho výroby, objem valcov a výkon motora.
  2. krok – a takto sa dostanete k ďalšiemu kroku, to znamená, že vyplníte ďalšie potrebné údaje o vozidle a následne aj informácie o držiteľovi vozidla. To znamená, že o vozidle vyplníte nasledovné: továrenská značka, model vozidla, druh paliva, najväčšia prípustná hmotnosť vozidla a počet miest na sedenie. O držiteľovi vozidla potrebujete vyplniť tieto údaje: právna forma, dátum narodenia, PSČ držiteľa, obec, rok nadobudnutia vodičského oprávnenia, dátum kúpy prvého vozidla. Potom sú to otázky o predchádzajúcom bezškodovom priebehu, či vlastníte preukaz ZŤP, či ste rodičom dieťaťa do 15 rokov a či máte uzatvorené poistenie aj v iných poisťovniach.
  3. krok – ak potvrdíte všetky zadané informácie, tak v ďalšom kroku sa dozviete všetky ponuky PZP online od dostupných poisťovní. Ponuky poistenia sú zoradené od najlacnejšieho po najdrahšie. Samozrejme máte pri každej ponuke aj rozpísané všetky podmienky poistenia. Teraz máte čas na to, aby ste si podrobne naštudovali všetko ohľadom poistenia a mohli sa dobre rozhodnúť. Ak už máte vybrané poistenie, hneď na danej stránke si ho môžete uzavrieť. Vpravo je ikonka s možnosťou poistiť sa.
  4. krok – ak ste klikli na ikonu Poistiť sa, budete musieť ešte doplniť niekoľko údajov, aby poisťovňa mala všetky relevantné podklady k poistnej zmluve. Takže vyplníte požadované osobné údaje, pričom si zvolíte aj frekvenciu a spôsob platby za poistenie. Následne vyplníte aj ďalšie potrebné údaje o poisťovanom vozidle, ako je VIN číslo, číslo osvedčenia o evidencii, evidenčné číslo a pod.
  5. krok – teraz je potrebné, aby ste si všetky údaje poriadne skontrolovali. Po potvrdení údajov vám bude na email zaslané poistná zmluva. Dostanete samozrejme aj pokyny, ako máte ďalej postupovať aj čo sa týka platby za poistenie. Potom by ste si mali vytlačiť aj Bielu a Zelenú kartu, ktoré slúžia pri cestnej kontrole ako doklad uzatvoreného PZP online.

Ako to vyzerá v skutočnosti?

Rozhodli sme sa, že vám ukážeme aj ako to vyzerá v praxi. Do formulára sme zadali konkrétne údaje a tak sme mohli porovnať rôzne ponuky PZP. Majiteľ vozidla je štyridsiatnik, zo Žiliny, vodičské oprávnenie získal v osemnástich rokov, momentálne je rodičom maloletých detí, doteraz jazdil bez nehody, nie je vlastníkom preukazu ZŤP a ani nemá uzatvorené iné poistenie.

Čo sa týka vozidla, tak spomínaný muž vlastní Škodu Fabiu, rok výroby 2002, s objemom valcov 1198 cm³, výkonom motora 40 kW, jazdí na benzín. V tomto prípade stojí najlacnejšie PZP 66 eur a najdrahšie 106 eur. Rozdiel je tak 40 eur, a to je už pomerne vysoká čiastka. Najlacnejšie PZP dokonca ponúka aj pripoistenie úrazu posádky vozidla v cene. Limit poistného krytia je viac menej štandardný, pretože jeho minimálna výška je stanovená zákonom. Pomocou online kalkulačky si rýchlo urobíte prieskum na trhu bez toho, aby ste opustili pohodlie domova a najlacnejšie povinné zmluvne poistenie si môžete hneď aj uzatvoriť.

 

Facebook Comments

You may also like

Kam na výlet na Slovensku?

Slovensko je krajina, ktorá ponúka množstvo zaujímavých miest,