Bábätko je ešte len v brušku, no budúca mamička sa už strachuje a stará o jeho zdravie. Dbá na svoju životosprávu, aby malo dostatok vitamínov a pri každej návšteve lekára dúfa, že jej oznámi len dobré správy. Keď už mamička konečne drží svoje dieťatko v náručí, uvedomí si, že ešte len teraz sa začína skutočná starostlivosť o jeho zdravie a zdravý vývoj, pretože je také maličké, zraniteľné a úplne odkázané na svojich rodičov.

Dieťa a zima

Meteorológovia predpovedajú citeľné ochladenie a možno aj konečne nejakú tú snehovú prikrývku. Či sa ešte len chystáte do pôrodnice alebo už máte svojho miláčika doma, nezabudnite na teplé dojčenské oblečenie. V špecializovaných predajniach nájdete všetko potrebné – zimné súpravičky, teplé polodupačky, bundy a kabátiky, topánočky, čiapočky, rukavičky, ale i overaly, kombinézy či fusaky. Aj keď pobyt vonku otužuje a posilňuje imunitu dieťaťa a pôsobí blahodarne na jeho dýchacie cesty, nemali by ste zabúdať na opatrnosť. Pozor si treba dávať nielen na to, aby dieťaťu nebola zima, ale aj na to, aby nebolo oblečené príliš a nespotilo sa. Vhodný je cibuľový spôsob obliekania. Pediatri odporúčajú, že s novorodeniatkom by ste nemali ísť von skôr ako na 10. – 14. deň po príchode z pôrodnice. Bábätko je potrebné na pobyt vonku postupne pripraviť a v prvých dňoch ho len obliecť, vložiť do kočíka a dať na pár minút na balkón alebo k otvorenému oknu.

Zdravý fyzický vývoj dieťaťa

Ak už má Vaše dieťatko 6. – 8. mesiacov, určite prezeráte detské jedálenské stoličky. Viete však, že aj oni prispievajú k zdravému fyzickému vývoju Vášho drobca? Sú vhodné na kŕmenie, ale i zábavu a detičky v nej trávia pomerne veľa času. Pre správny vývoj je dôležité, aby bola stolička ergonomicky tvarovaná, čo zabezpečí sedenie dieťatka v prirodzenej polohe  a poduška operadla by mala byť dostatočne vystužená, aby bábätko sedelo pohodlne a malo podopretý chrbát. Veľmi dôležitá je aj bezpečnosť. Pri jej výbere si preverte, či je stolička dostatočne stabilná, či má bezpečnostné pásy a v prípade koliesok ich uzamknutie. Bonusom pre Vás môžu byť nastaviteľné polohy, pozície sklonu chrbtovej opierky, regulácia vzdialenosti podnosu od dieťaťa, regulovateľné lakťové opierky a chrániče pásov.

Zdravý psychický vývoj dieťaťa

O zdravý psychický vývoj Vášho dieťatka sa starajú rôzne hračky pre najmenších, najmä edukačné hračky. Takéto hračky dokážu rozvíjať motoriku, logické, tvorivé a kombinačné myslenie, schopnosť koordinovať zrak a pohyb rukou, posilňovať svaly, učiť rozlišovať farby a tvary. Asi najznámejšou edukačnou hračkou je detská vkladacia kocka, ale v dnešnej dobe existujú aj edukačné hračky do kúpeľa či so zvukom.

Zdravie dieťaťa je pre každú matku najdôležitejšie a určite by sa nemalo podceňovať. Avšak, drahé mamičky, pamätajte na to, že svojou prehnanou starostlivosťou a úzkostlivosťou môžete dieťatku aj uškodiť. Niekedy je potrebné nechať ho „vyváľať sa v blate“, aby si vytvorilo imunitný systém. Príliš sterilné prostredie ho ničí a s používaním rôznych dezinfekčných a antibakteriálnych prostriedkov by ste to nemali preháňať. Do nového roku teda prajeme všetkým mamičkám a ich detičkám hlavne veľa zdravíčka.

 

Autor článku: emilienka.sk

Foto: freedigitalphotos.net

 

Facebook Comments

Leave a Reply

You may also like

Podpora vášho podnikania v každej oblasti! Naša ponuka: Inovatívne riešenia pre váš úspech.

Naša platforma je stále vaším spoľahlivým partnerom pre