V dobe, keď sa na vás zo všetkých strán valia reklamy o tom, aké výborné mobily prišli na trh, môže byť zložité si vybrať. Výrobcovia vám povedia výhody ich produktov, ale niektoré zlé vlastnosti sa dozviete až keď mobil začnete používať. Preto je tu prehľad najdôležitejších parametrov, na ktoré by ste sa mali pri výbere mobilov sústrediť.

Operačný systém

Prvá vec, ktorú si musíte ujasniť, je operačný systém. Tu ide iba o to, čo bude najviac vyhovovať vám. Dva najrozšírenejšie operačné systémy sú Android a iOS, ku ktorým sa pridáva napríklad aj Windows pre mobilné telefóny. Všeobecne platí, že iOS je ten jednoduchší, kde máte veľa vecí nastavených tak, aby sa k nim dostal aj technicky menej zdatný používateľ. Android je skôr určený pre ľudí, ktorí sa vyznajú v tom ako systémy fungujú a radi si svoj mobil nastavia čo najdetailnejšie podľa seba.

Nemíňajte veľa peňazí

Veľa ľudí si myslí, že ak potrebujú kvalitný mobil, budú musieť veľa platiť. A to je našťastie omyl. Práve vďaka tomu, že si dobre rozmyslíte čo v mobile potrebujete a čo nie, dokážete ušetriť. Treba si len vybrať, čo od svojho zariadenia požadujete a čo naopak nemusí mať. Niekto si mobil kupuje kvôli foteniu, takže nepotrebuje obrovskú operačnú pamäť. Iný si mobil vyberá na pracovné účely, takže nebude potrebovať dokonalý foťák, ale zameria sa na úložisko a procesor mobilu. Tu opäť platí že každý musí vyberať podľa seba. Ak si správne vyberiete, môžete mať dobrý mobil do 500€, čo je v porovnaní s 1000-eurovými cenami za tie najlepšie výborná suma. Ak k tomu pridáte aj nejakú výhodnú zľavu z TPD alebo zľavu z Mall.sk ktorých je dnes naozaj dosť, miniete ešte menej peňazí.

Kamery na úrovni fotoaparátov

Možno to vidíte aj na sebe, možno len na ostatných, ale kamery v mobiloch postupne nahrádzajú veľké fotoaparáty. Samozrejme, profesionáli určite uprednostnia zrkadlovku pred akýmkoľvek fotoaparátom v mobile, ale napríklad pre bežných turistov alebo ľudí ktorí fotia málo stačí aj mobil. Pri výbere mobilu nepozerajte iba na počet megapixelov, ako to veľa z nás robí. Dôležité sú hlavne parametre ako clona, alebo mnohé funkcie, ktoré dnes kamery v mobiloch majú. Práve tie vám pomôžu urobiť pekne vyzerajúce zábery aj bez fotoaparátu.

Veľkosť a kvalita displeja

Trendom v poslednej dobe sa stali mobily s displejmi, ktoré majú veľké uhlopriečky. To je dobré, ale len ak chcete pozerať veľa videí, hrať hry, alebo vo veľkom množstve pracovať s textami a obrázkami. Ak má niekto malé ruky, alebo len chce aby sa mu mobil pohodlne zmestil do vrecka, mal by hľadať menšie čísla uhlopriečok. Pri kvalite sa tiež často stáva, že ľudia sa pozerajú na rozlíšenie a podľa neho vyberajú mobil. Mali by vás avšak zaujímať skôr údaje ako jas displeja a hĺbka farieb. To vám určí kvalitu zobrazovaných obrázkov alebo videí.

Procesor a batéria

Procesory už nie sú základným kritériom vyhľadávania mobilu pre väčšinu ľudí, keďže aj mobily strednej kvality ponúkajú procesory s dobrým výkonom. Ak je pre vás práve táto časť mobilu prioritou, hľadajte Snapdragon 835 pri Androide a zatiaľ najrýchlejší procesor pre mobily – A11 Bionic pre iOS. S vysokými nárokmi na výkon mobilu avšak prichádza vyššia spotreba energie, a teda nižšia výdrž zariadenia. Ak si práve vyberáte mobil, zamerajte sa na tie, ktoré ponúkajú 10 a viac hodín fungovania na jedno nabitie.

Pri mobilných telefónoch ale platí, že najdôležitejšie sú skúsenosti. Preto sa snažte hľadať kamarátov alebo rodinu, ktorí sa v mobiloch buď vyznajú, alebo používajú nejaký ktorý sa páči aj vám. Získate tak dôležité rady a informácie, ktoré z parametrov nevyčítate. Ak už ale vyberáte podľa technických špecifikácií, nie je to veľký problém. Napríklad Alza má výborne postavenú stránku, kde zadáte parametre, ktoré hľadáte a do pár minút môžete mať vybratý ten správny mobil pre vás.

Facebook Comments

You may also like

UTV, Side-by-Side alebo ATV štvorkolka: Aké sú medzi nimi rozdiely?

Svet štvorkoliek je plný rôznych pojmov, ktoré môžu