Kde sa dvaja bijú, tretí vyhráva. A tým tretím teraz skutočne nemyslím, nemastný – neslaný, mobilný, operačný systém od Microsoftu. Hovorím o BlackBerry. O spoločnosti, ktorá sa so svojimi smartfónmi, vybrala trocha iným smerom ako konkurencia.

Hardwarová klávesnica je dnes už niečo, čo si mladší z nás, nevedia na mobilnom telefóne ani len predstaviť, ale práve BlackBerry si na nej postavila svoj brand. Má ju takmer každý jej telefón (s výnimkou nových modelov rady Z). A zákazníci svoje BlackBerry vĎaka tomu milujú. Mobily totiž dokázali spojiť výhody smartfónu a hardwarovej klávesnice.

Predovšetkým pre manažérov a podnikateľov, ktorí využívajú telefón skôr na to na čo je primárne určený, teda na telefonovanie, vybavovanie mailov a ostatnú firemnú komunikáciu boli “černice” neoceniteľným pomocníkom.

passportclassic

Ale aj tieto časy sa skončili, spoločnosť si uvedomila, že s úzkou cieľovou skupinou zákazníkov, konkurenciu, rastúcu raketovým tempom, neporazí a tak minulý rok prišli s modelmi strednej triedy. Blackberry Q10, Q5 a Z10 sú výborné zariadenia a Blackberry sa podaril husársky kúsok, keď práve na model Q5 dokázali nachytať pomerne veľa žien.

Kanadská spoločnosť si rýchlo spočítala 5 a 5 a tento rok si pre nás pripravila hneď dve novinky. Jednou sa zavďačí svojim konzervatívnejším zákazníkom a druhou útočí priamo na mainstreamového zákazníka, rozmaznaného obrími prístrojmi od konkurenčných značiek.

BlackBerry

Pre konzervatívcov je ako stvorený nový Blackberry Classic. Ten dodržuje všetky tradície spoločnosti. Kvalitnú konštrukciu s oceľovým rámom, veľkú batériu, hardwarovú klávesnicu a taktiež klasických 5 ovládacích prvkov pod displayom (klávesy pre ovládánie hovoru, menu späť a optický trackpad). Týchto 5 tlačidiel sa v kombinácii s operačným systémom BlackBerry 10 objaví vôbec poprvýkrát a všetkých bude veľmi zaujímať ako sa BlackBerry popasovalo s touto kombináciou.

Skutočnou bombou by však mal byť druhý model – Blackberry Passport. Ten spája vyššie menované klasické prvky (okrem piatich tlačidiel) Blackberry s úplne novým atypickým dizajnom. Display totiž tvorí 4,5 palcová obrazovka v tvare štvorca, čo je v súčasnosti dosť nezvyklé a klasický používateľ si asi bude musieť chvíľku zvykať.

Najväčšou novinkou je však samotný Passport. To je názov unikátnej klávesnice, ktorá sa nachádza pod displayom a okrem písania, slúži aj ako plnohodnotný trackpad. Tento koncept je veľmi zaujímavý a ľudia ktorí už mali zariadenie v rukách si ho nevedia vynachváliť. Písanie správ ale aj navigácia v mobile je údajne na klávesnici výborná.

passportporovnanie

Obrovskou pridanou hodnotou pri zariadeniach BlackBerry býva batéria a tá je v tohtoročnej vlajkovej lodi Kanadskej firmy nadpriemerná. Má kapacitu skvelých 3 450 mAh, čo znamená, že je jednou z najväčších baterií, aké dnes na trhu vôbec existujú. Samotný Passport však obsahuje aj špičkový hardware, predovšetkým v podobe procesoru Qualcomm Snapdragon 800, 3 GB RAM, s 32 GB vnútornej pamäte, slotom na pamäťové karty, 13Mpx fotoaparátom s optickou stabilizáciou, aj špičkové stereo reproduktory a štvoricu mikrofónov pre lepší zvuk a technologiu BlackBerry Natural Sound.

Zdá sa, že tento rok to s prienikom medzi veľkých hráčov, na poli mobilných telefónov, myslí Blackberry vážne a bude veľmi zaujímavé sledovať, či sa používatelia dokážu odtrhnúť od marketingovo prehypovaných Samsungov, iPhonov a podobných zariadení. Nové modely Classic a Passport zaútočia aj na Slovenský trh koncom tohto roka, ale ako poznáme relevanciu Slovenska v plánoch podobných spoločností, ako sú výrobcovia mobilov, skôr ako v novom roku sa ich nedočkáme.

Facebook Comments

You may also like

Zvládnite riešenie problémov s firewallmi Palo Alto Networks prostredníctvom špecializovaného kurzu

V dnešnej dobe, keď sú kybernetické útoky stále