Prednáškové miestnosti majú široký záber využitia. Slúžia na vyučovanie, študentské semináre, ale aj na konferencie, odborné diskusie a stretnutia. Čo by vo funkčnej prednáškovej miestnosti nemalo chýbať a čo všetko zvážiť pri výbere tej správnej miestnosti? Prezradíme vám.

Zvážte hlavné využitie

Ak stojíte pred otázkou výberu vhodnej miestnosti, najprv si položte otázku, ako vám má čo najlepšie poslúžiť. Budete v nej poväčšine využívať známe PowerPointové prezentácie? Alebo dokonca konferenčné videohovory? Zistite, na čo sa daná miestnosť bude primárne využívať. Od toho sa predsa budú odvíjať vaše požiadavky.

Základom je premietanie

Takmer každá (ak nie úplne každá) prednášková miestnosť využíva premietaciu techniku – teda obrazovku, z ktorej sa premieta, prípadne plátno, na ktoré sa napojí dataprojektor alebo notebook. Pri premietacej technike si starostlivo všímajte, či na ňu dostatočne dovidí aj účastník v najvzdialenejšom kúte miestnosti. Vo výhľade by mu nemali brániť veľké predmety, nábytok či nebodaj stĺpy. Vyberajte si ideálne jednoduchú techniku nenáročnú na ovládanie. Vyhnete sa tak možným nepríjemným situáciam.

Pozor na nežiadúce echo

Majte na pamäti, že tvrdé povrchy (sklo, betónova podlaha či vysoké stropy) majú tendenciu odrážať zvuk, ktorý môže vyvolať nepríjemnú spätnú väzbu. Dôležitý je preto správny výber zariadení a ich vhodné umiestnenie.

qs-1134077_a

Pohodlie pre účastnikov

Nezabúdajte na pohodlie účastnikov pripravovaného stretnutia. Snažte sa minimalizovať rozptyľovanie a podporovať učenie. Docieliť to môžete napríklad umiestnením informačných násteniek, stojanov a vitrín v miestnosti.

Ak si účastnici s veľkou pravdepodobnosťou budú počas prednášania robiť poznámky, je nevyhnutné vytvoriť im na to dostatočne vhodné podmienky – priestranné stoly alebo aspoň stoličky s flexibilnou doskou na písanie. Myslite aj na ich dostatočný a ľahký pohyb po miestnosti.

Otázka sedenia

S tým súvisí aj rozmiestnenie sedadiel. Navrhnite ho s priahliadnutím na potreby miestnosti (premietanie, písanie, interakcia…). V mnohých prípadoch sa za efektívny výber usporiadania sedenia považuje tvar polmesiaca alebo písmena U.

Dostatočné osvetlenie

V prednáškovej miestnosti myslite aj na dostatočné osvetlenie. Ak si budú účastníci zapisovať, svetla treba viac. Zistite si vopred, ako osvetlenie v miestnosti funguje. Používa sa jedno centrálne alebo niekoľko bodových svietidiel? V niektorých prednáškových miestnostiach môže napríklad svetlo fungovať na diaľkové ovládanie.

Facebook Comments

You may also like

Zvládnite riešenie problémov s firewallmi Palo Alto Networks prostredníctvom špecializovaného kurzu

V dnešnej dobe, keď sú kybernetické útoky stále