Každý majiteľ chlpatého kamaráta vie, že kúpanie je jednou z činností, na ktorú sa vo väčšine prípadov neteší psík a ani jeho majiteľ. Len máloktorý pes má kúpanie rád alebo si ho dokáže dokonca vychutnať. Skúste traumu z kúpania zmeniť na chvíle, ktoré strávite v pohode a príjemnej atmosfére spoločne so svojim chlpáčom.

Prečo psy nemajú radi kúpanie

Psy a kúpanie je témou, ktorú s úsmevom na tvári preberajú všetci psičkári. Kúpanie sa skoro vždy premení najskôr na naháňačku a neskôr na malú drámu, počas ktorej je viac mokrý majiteľ psíka ako pes samotný. Psy skrátka kúpanie vo vani alebo v sprche nemajú radi. Naopak vonku v rieke a najlepšie v nejakej špinavej vode sa okúpu s veľkou radosťou. Voľný priestor a plávanie sú pre nich možnosťou skvelej zábavy. Už podľa tohto faktu je jasné, že psy sa vody neboja. Boja sa prostredia, pošmyknutia a celkovo atmosféry počas kúpania. Vo vani majú naokolo vodu, ktorú síce poznajú, ale musia len tak stáť a čuchať pachy z chemikálií v kúpeľni alebo zo psieho šampónu. Zároveň je priestor v kúpeľni pre psíka veľmi stiesnený a uvedomuje si, že nie je pánom situácie. Veľmi často psy vycítia, že pán je z kúpeľa nervózny, a preto začnú byť nervózni aj oni. Spríjemnite psíkovi celé kúpanie, navštívte obchod pre zvieratá, kúpte mu hračku, vhodný šampón pre psov a hor sa do kúpania.

Spravte z kúpania príjemnú činnosť

Možno si kladiete otázku, ako často je potrebné psíka kúpať. Vy sami iste vycítite, kedy je nevyhnutné kúpeľ podstúpiť. Buď začne pes zapáchať, alebo je viditeľne špinavý. Častejšie kúpanie je tiež vhodné v období pĺznutia. Čo všetko budete ku kúpaniu potrebovať? Všetky potreby pre kúpanie psíkov vám predajú chovateľské potreby. Samozrejme v prvom rade kúpte šampón, hodiť sa vám bude tiež hrebeň na rozčesávanie a vyčleňte pre psíka uterák. Ak si nie ste istí s výberom vhodného šampónu, poraďte sa s veterinárom. Poradiť vám dokážu tiež predavači, keď navštívite zverimex. Do vane alebo do sprchy vložte protišmykovú podložku, aby sa psíkovi nohy nešmýkali. Na tento účel vám dobre poslúži tiež uterák či stará handra.

Proces kúpania psíka nie je zložitý

Plemená psov s dlhšou srsťou je nutné pred kúpaním vyčesať. Následne sa uistite, že má voda príjemnú teplotu. Psíka do vane či sprchy nalákajte pomocou obľúbenej pochúťky alebo hračky. Poriadne mu navlhčite srsť a naneste šampón rovnomerne po celom tele. Náš tip: srsť reaguje na šampón lepšie, keď si vopred pripravíte roztok vody a šampónu. Začnite s masážou od krku k chvostu, nevynechajte ani bruško a labky. S oplachovaním šampónu si dajte naozaj načas, je nutné maximálne pedantne šampón vymyť zo srsti. Posledným krokom je vysušenie uterákom a fénovanie. Snažte sa psíka vyfénovať naozaj dosucha, aby sa mu nezaparila pokožka.

 

 

Facebook Comments

You may also like

UTV, Side-by-Side alebo ATV štvorkolka: Aké sú medzi nimi rozdiely?

Svet štvorkoliek je plný rôznych pojmov, ktoré môžu