Život mladých ľudí je zväčša skvelý. Chodia do školy, privyrábajú si, cestujú. Ale keď ukončia štúdium a prichádza život dospelých, z pohľadu financií to už také skvelé byť nemusí. Najmä ak nemajú bohatých rodičov, ktorý sa im o všetko postarajú.
Pri hľadaní práce po škole sú najväčším problémom nereálne očakávania. Hlavne čo sa týka zárobku. Mladí by mali najradšej vysoký plat hneď po nástupe do práce a k tomu ďalšie benefity. Dôvodov na to môže byť viacero. No možno najväčším je mať vlastné bývanie a osamostatniť sa. A to sa pri menšom plate nedá, pretože práve náklady na bývanie najviac vyprázdňujú mladým peňaženky.
Len prenájom bytu stojí v Bratislave v priemere 500 Eur, čo by bolo pre jedného človeka neúnosné. Preto v prenajatom byte väčšinou nájdete aspoň 2 mladých ľudí, ktorí si náklady rozdelia medzi sebou.
Portál Platy.sk uvádza, že mladí ľudia majú pri vstupe na pracovný trh platy v rozmedzí 759 – 844 Eur. Ak by ale chceli bývať vo vlastnom, nemusí im to stačiť na celkové výdavky na život a bývanie. Hlavne ak by chceli požiadať o pôžičku alebo hypotéku. Okrem nákladov za nájom a stravu musia rátať aj so samotnými splátkami za úver.
Ak už sa rozhodnete požičať si, treba si vybrať správne, aby ste neskôr nemuseli premýšľať nad refinancovaním hypotéky.
Dobrým riešením, momentálne aj veľmi obľúbeným, je pomoc rodičov či vo finančnej alebo nefinančnej podobe. S dodatočnými financiami od rodičov tak majú mladí ľudia možnosť vybrať si hypotéku s menším úrokom alebo ich využiť na nákup zariadenia.