O našom spánku toho vieme viac než dosť. Všade možne sa dočítate, čo robiť a čo si zaobstarať, aby ste sa vyspali lepšie ako doteraz, ako zatočiť so spánkovými poruchami alebo prečo sa nám v noci sníva. Viete ale niečo o spánku svojho štvornohého miláčika? Je na čase to zistiť. Trebárs vás prekvapí, koľko toho majú psí a ľudský spánok spoločné.
Psi rovnako ako ľudia potrebujú pre svoj zdravý vývoj kvalitný spánok a dostatok prirodzeného pohybu. Keď im ich nedoprajeme dostatok, dokážu byť pekne namrzení, vyžadujú viac pozornosti a často trpia rôznymi zdravotnými komplikáciami.
Dostatočne uťahanému psovi sa bude spať lepšie
Zabezpečiť psíkovi dostatok pohybu nie je až taký problém. Veľa ale samozrejme záleží na vás, majiteľovi. Hoci by psovi prospelo voľne behať po záhrade a vyvádzať vonku, kedy sa mu zachce, žije oveľa častejšie v byte a je odkázaný na prechádzky s pánom. Preto sa zbavte lenivosti a chodievajte so psom na prechádzky, tak často, ako môžete. Iste to prospeje nielen psíkovi, ale aj vám
Denne by ste mali zvládnuť prechádzok niekoľko, pokojne aj kratších, a nebrať ich len ako čas na vykonanie vyprázdňovacích potrieb. Ponúkajte psíkovi počas venčenia nové a nové podnety, obmieňajte trasy, nechajte ho vyšantiť sa s inými psíkmi, pustite ho objavovať svet. Na doma mu kúpte rôzne hračky, rébusy a hlavolamy, maznajte sa s ním. Poriadne vybláznený pes bude oveľa spokojnejší, zdravší a uťahanejší než ten, ktorý sa von dostane na 10 minút na vodítku iba sa vycikať.
7 zaujímavostí o psom spánku, toľko podobnému tomu nášmu
Psíkovia žijúci s nami v bytoch často prispôsobujú svoj biorytmus rodinnému životu. Keď sme doma, sú aktívne, keď zavrieme dvere, odpočívajú a naberajú sily na ďalšie bláznenie. Zdá sa vám, že si toho spánku doprajú príliš? V porovnaní s ľuďmi skutočne áno, ale nie sú to lenivci, jednoducho to potrebujú.
Poďme sa teraz pozrieť na niekoľko zaujímavostí o psom spánku. Možno vás prekvapí, ako veľmi sa podobá tomu ľudskému.
- Psi spia priemerne 12 – 14 hodín denne, rovnako ako batoľatá. Šteňatá dokonca až 18 hodín, rovnako ako novonarodené bábätká.
- Ich spánok je rozdelený na REM a non-REM fázy, rovnako ako náš. Rozdiel je však v tom, že fáza hlbokého spánku u nás zaberie približne 25% spacieho cyklu, u psov je to len 10%, preto potrebujú spať dlhšie.
- Okrem toho, že pes prespí pol dňa, ďalších 30% času ešte predrieme. Aktívne trávi iba pätinu dňa. Tu je na mieste trochu tej ľudskej závisti. ?
- Až 45% psíkov spí so svojím pánom v posteli, 20% vo svojej klietke, 17% v pelechu, 14% kde ho práve napadne a iba 4% psov spia vonku.
- Psom sa rovnako ako nám zdajú sny. Ako tie pekné, tak tie škaredé, kvôli ktorým zo spánku kňučia, rozhadzujú labkami alebo aj klopkajú tlamou.
- Nie je to síce príliš časté, ale aj psíkovia trpia spánkovými poruchami. Zverolekári sa musí potýkať s liečením nespavosti (za tú často môže nejaká zdravotná komplikácia), nadmerným denným spaním, tzv. narkolepsiou alebo hlasným chrápaním, poťažmo nebezpečným spánkovým apnoe.
- Psi rovnako ako my potrebujú počas spánku kvalitnú podporu tela. Neagitujeme tu za to, aby ste psovi zhotovovali vlastnú posteľ s kvalitným matracom. Vyberte im ale dostatočne priestranný pelech, v ktorom sa budú môcť prevaľovať a preťahovať.
A na záver ešte jedna zvláštnosť. V rámci myoterapie jedna expertka odporúča pánom kúpiť ich chorému psovi na spanie vankúš. Nebojte, pes, ktorý ho dokáže oceniť, vie, ako ho použiť. Veľmi často sa vďaka nemu dokáže zbaviť nepríjemných bolestí krku. Rovnako ako my.