Kto hľadá alternatívu pre auto, ten sa zväčša rozhoduje medzi elektrickou kolobežkou a e-bikom. Obidva dopravné prostriedky sú lákadlom vďaka ekologickému aspektu a tiež tomu, že ušetríte na palive. Je lepší elektrický bicykel alebo by ste mali dať prednosť kolobežke?

Kam budete jazdiť

Ak hľadáte prostriedok pre dopravu po meste, kúpte si elektrickú kolobežku. V prípade, že chcete občas zájsť aj mimo mesta a radi prekonávate väčšie vzdialenosti, lepší je pre vás e-bike. V meste sú kolobežky viac vrtké, dokážu sa predrať cez úzke uličky alebo medzi odstavenými automobilmi. S bicyklom sa až tak manévrovať nedá. Na druhej strane je bicyklovanie viac pohodlné ako balansovanie na kolobežke.

Kam pomôcku uložíte

Pri výbere dopravného prostriedku na jazdu po meste myslite aj na to, kde ho uložíte resp. zaparkujete. Elektrická kolobežka je v tomto ohľade skladnejšia. Zväčša sa dá zložiť a v ruke preniesť kamkoľvek. Je ľahšia i menšia. Zmestí sa vedľa pracovného stola alebo pod schodisko. Elektrický bicykel je väčší, ťažší a horšie sa s ním manipuluje. Musíte pre neho nájsť stojan a zabezpečiť bicykel proti odcudzeniu.

Bezpečnosť jazdy

Elektrické bicykle bývajú čiastočne alebo plne odpružené. Môžete s nimi jazdiť aj v horách, ak si vyberiete horský bicykel, napríklad z ponuky e-shopu inSPORTline.  Aj niektoré elektrické kolobežky sú dobre odpružené. Ak majú väčšie gumové kolesá, dokážu zvládnuť nerovnosti. Skoky a prejazdy cez náročný terén samozrejme nezvládnu. Jazda na bicykli je bezpečnejšia, pretože ste na cestách viac viditeľní a bicykle lepšie zvládne výmole na ceste. Jazdci na kolobežkách len málokedy využívajú ochranné prostriedky, čo značne znižuje bezpečnosť jazdy.

Dojazd a rýchlosť

Nedávno bolo odsúhlasené, že pre kolobežky, ktoré dosiahnu rýchlosť vyššiu ako 25 km/h je nutné uzavrieť povinné poistenie. Je jasné, že elektrické kolobežky môžu jazdiť aj rýchlejšie ako 30 km/h, ale bicykle neprekonajú. Neprekonajú ich ani v dojazde. Elektrickému bicyklu občas pomôžete šliapaním, čo predlžuje kapacitu batérie. V dojazde i rýchlosti vyhráva bicykel.

Radosť z jazdy

Radosť z jazdy môžete mať rovnakú na kolobežke i na bicykli. Rozdiel je v tom, že na elektrickej kolobežke si nezašportujete. Ak túžite po spojení pohybu a jazdy, vyhráva jednoznačne elektrický bicykel.

Zhrnutie: Na jazdenie po meste vám bude stačiť elektrická kolobežka, ktorá je skladnejšia. Pre športovcov je vhodnejší elektrický bicykel.

 

 

 

Facebook Comments

You may also like

To najlepšie pre váš zrak – ako vybrať dobrú očnú kliniku

Zdravie očí je neoceniteľným darom, a preto je