Pneumatiky sú jednou z najdôležitejších častí automobilu a hrajú kľúčovú úlohu v bezpečnosti a ovládateľnosti vozidla. Správna starostlivosť o pneumatiky predlžuje ich životnosť, zlepšuje jazdné vlastnosti a zvyšuje bezpečnosť vás i ostatných účastníkov cestnej premávky. Tu sú niektoré rady, ako sa správne starať o pneumatiky.

Kontrola tlaku v pneumatikách

Udržiavanie správneho tlaku v pneumatikách je jednou z najdôležitejších úloh pri starostlivosti o pneumatiky. Nízky alebo vysoký tlak môže ovplyvniť ovládateľnosť vozidla, opotrebovanie pneumatík a spotrebu paliva.

Tlak v pneumatikách by ste mali kontrolovať minimálne raz za mesiac a tiež vždy pred dlhšími cestami. Vždy dodržiavajte hodnoty tlaku odporúčané výrobcom vozidla.

Kontrola hĺbky dezénu

Hĺbka dezénu je ďalším kľúčovým faktorom v rámci bezpečnosti. Minimálna hĺbka dezénu letných pneumatík je na Slovensku 1,6 mm. Na jej kontrolu môžete použiť hĺbkomer, mincu alebo to nechať na odborníkov. Meranie odporúčame vykonať zvonku, zvnútra i v strede pneumatiky.

Pravidelná výmena a rotácia pneumatík

Pneumatiky by ste mali pravidelne meniť a rotovať na základe ich stavu a ročného obdobia. Zimné pneumatiky sú navrhnuté tak, aby poskytovali lepšiu trakciu v chladných a snežných podmienkach, zatiaľ čo letné pneumatiky sú optimalizované pre teplé a suché podmienky. Pneumatiky by mali byť tiež rotované približne každých 10 000 km, aby sa rovnomerne opotrebovali.

Kontrola opotrebenia a poškodení

Pri kontrole pneumatík by ste mali hľadať aj príznaky opotrebenia alebo poškodenia. To môže zahŕňať praskliny, výstupky či rezy. Ak narazíte na akýkoľvek z týchto problémov, pneumatiky by ste mali čo najskôr vymeniť. V opačnom prípade vás čaká defekt alebo strata kontroly nad vozidlom.

Starostlivosť o skladovanie

Ak momentálne nepoužívate zimné pneumatiky, mali by ste ich správne uchovať.  Skladujte ich na chladnom a suchom mieste mimo priameho slnečného svetla a ďaleko od chémie. Odporúčame ich skladovať v horizontánej polohe alebo zavesené na stene. Položenie na betónovú podlahu nie je vhodné, pretože by mohli absorbovať vlhkosť.

Kontrola vyváženia a zarovnania

Nakoniec by ste mali dbať na pravidelnú kontrolu vyváženia a zarovnania pneumatík.  Nevyvážené pneumatiky môžu vibrovať a skomplikovať riadenie vozidla. Krivé kolesá spôsobujú nerovnomerné opotrebenie a ovplyvňujú smerovanie a stabilitu vozidla.

Majú vaše pneumatiky to najlepšie za sebou? Vyberte si nové na pneushop.sk!

Výber kvalitných pneumatík od svetoznámych výrobcov za tie najlepšie ceny na Slovensku nájdete na www.pneushop.sk.

 

zdroj: freepik

 

Facebook Comments

You may also like

Naše tipy ako vybrať krovinorez či strunovú kosačku

Či už vlastníte rozľahlý pozemok alebo menšiu okrasnú