Niektorí rodičia sa vyhýbajú noseniu svojho bábätka v šatkách, keďže v nich táto možnosť nevzbudzuje dostatočnú dôveru. Ak sa však budete pridŕžať niekoľkých základných rád, o bezpečnosť vášho potomka v šatke sa nemusíte obávať.

Najdôležitejšie pravidlá, ktoré treba mať na pamäti

Po zakúpení zvolenej šatky by ste sa na začiatok mali naučiť správne ju používať. Vyskúšajte si viazanie napríklad s bábikou pokojne aj s pomocou niekoho blízkeho a opakujte tak dlho, kým nebudete mať dostatočnú istotu, že už bezchybne ovládate správny postup viazania a budete sa tak pri nosení cítiť sebavedomejšie a pokojnejšie. Jednotlivé nosiče by mali byť primerane utiahnuté, aby boli schopné detskému telíčku poskytnúť podporu, ktorú v rannom štádiu svojho života pre svoj vývoj potrebuje. Pri viazaní môžete vychádzať z praktických návodov, ktoré vám ponúkajú výrobcovia a predajcovia šatiek. Všeobecne však platí, že jednotlivé úväzy možno zavŕšiť s pomocou dvojitého uzla.

Počas nosenia sa dieťatko väčšinou nachádza vo vertikálnej polohe, kedy by ste mali zabezpečiť, aby detské nôžky situované nad zadočkom pripomínali svojím tvarom písmeno M, zatiaľčo na chrbátiku je viditeľné mierne zaguľatenie podobné písmenu C. Dajte si tiež záležať na tom, aby šatka neprekážala bábätku v dýchaní a preto by ste s ňou rozhodne nemali zakrývať jeho tváričku. Šatky na nosenie detí udržujú vašu ratolesť v teplúčku a preto by ste mali jej oblečenie prispôsobovať aktuálnemu ročnému obdobiu a tiež si všímať, či drobčekovi nie je v šatke príliš chladno alebo naopak horúco.

Pár tipov navyše

Hoci šatky vám poskytujú priestor pre iné práce, ktoré môžete vykonávať súvisle popri starostlivosti o najmladšieho člena rodiny, mali by ste sa vyhýbať činnostiam, pri ktorých by ste si buď vy alebo vaše bábätko mohli nejakým spôsobom ublížiť. Zabudnite tak na fyzicky náročné aktivity a trávenie tohto času plánujte radšej s rozvahou. Podobne ako iné kúsky oblečenia, aj šatka prípadne nosič si vyžaduje primeranú pozornosť, aby vám vydržala čo najdlhšie a zachovávala si svoju kvalitu aj naďalej. Nezabúdajte ju teda pravidelne prať a sušiť podľa pokynov daného výrobcu.

 

 

Facebook Comments

You may also like

UTV, Side-by-Side alebo ATV štvorkolka: Aké sú medzi nimi rozdiely?

Svet štvorkoliek je plný rôznych pojmov, ktoré môžu