Tepelné čerpadlá sa vyrábajú na rôznej báze v závislosti od toho, z akého prostredia získavajú energiu. Podľa tohto členenia a ich výkonnosti sa líši cena čerpadiel. Mnohí ľudia váhajú s kúpou a inštaláciou čerpadla práve kvôli obavám či sa im investícia do čerpadla dokáže adekvátne vrátiť. Pozrime sa spoločne na to, koľko sa dá s tepelným čerpadlom ušetriť a aká je návratnosť financií.

Tepelné čerpadlá – je možné vykurovať ekonomicky a ekologicky?

Pre tepelné čerpadlá sa rozhodnú predovšetkým ľudia, ktorí sa chystajú stavať nový dom. Je tiež riešením pri rekonštrukcii a po zateplení starších domov. Okrem toho sa využívajú tepelné čerpadlá v priemysle, hlavne pri vykurovaní administratívnych budov. Čerpadlo ako zdroj vykurovania sa nevyplatí v starých domoch, ktoré majú veľké tepelné straty. V takomto objekte by ste museli inštalovať naozaj výkonný prístroj, ktorého cena je značne vysoká. Zároveň by bolo nutné prikurovať z iných zdrojov, čiže v tomto prípade by sa vykurovanie domu tepelným čerpadlom absolútne nevyplatilo. V ostatných prípadoch tepelné čerpadlá skvelou možnosťou nielen vykurovania, ale aj ohrevu vody a chladenia priestorov bez dopadov na životné prostredie.

Typy tepelných čerpadiel. Ktoré je vhodné v našom teplotnom pásme?

V našich zemepisných podmienkach sa využívajú tepelné čerpadlá pracujúce na báze vzduch – voda. Najlepší výkon však dosahujú čerpadlá zem – voda, ktoré dokážu ohrievať vodu až do teploty 65 stupňov. Montáž čerpadla zem – voda je drahšia z dôvodu nutnosti výkopových prác a vrtov do zeme. Pozor na to, že pri lacnejších zariadeniach nie je čerpadlo schopné vykúriť celý dom už pri teplotách okolo bodu mrazu. Následne je nutné dokurovať elektrinou. Preto by ste si mali vybrať výkonnejší prístroj, ktorý dokáže celý objekt vykúriť bez pomoci iného zariadenia. Ide o už spomínané čerpadlo zem – voda, ktoré si poradí s teplotami do mínus 10 stupňov. Zároveň sú tepelné čerpadlá zem – voda známe dlhšou životnosťou, ktorá sa rádovo pohybuje okolo 20 rokov.

Tepelné čerpadlá – ako to celé funguje a koľko ušetríte?

Na svoju prevádzku potrebujú tepelné čerpadlá elektrinu t.j. si  zoberú zo zdroja elektrinu a zvyšnú energiu získajú z prírodných zdrojov. Napríklad spotrebujú 1 kW elektriny a dodajú 5 kW energie. U niektorých typoch čerpadiel môže byť tento pomer ešte väčší. Tepelné čerpadlo dokáže na vykurovaní ušetriť v priemere 50 % nákladov. Návratnosť investície do tepelného čerpadla je približne 5 rokov.

 

 

 

Facebook Comments

You may also like

Zvládnite riešenie problémov s firewallmi Palo Alto Networks prostredníctvom špecializovaného kurzu

V dnešnej dobe, keď sú kybernetické útoky stále