Čo vnímame ako neoddeliteľnú súčasť nášho života? Je veľa vecí, bez ktorých si dnes život nevieme ani len predstaviť. Ako mohli niekedy ľudia fungovať bez mobilov, áut, či bez internetu?

Existujú však aj také veci, bez ktorých život ani nie je možný. Určite sa napríklad nezaobídeme bez čistého vzduchu. Dýchanie je základom nášho bytia. Voda, ktorá tvorí až 70% nášho tela je ďalším veľmi dôležitým článkom, bez ktorého si nie je možné predstaviť život na Zemi. Dobrá, alebo aspoň nejaká strava je potrebná pre naše telo, aby sme mu dodali energiu a vitamíny (bez ohľadu na to, čo budú tvrdiť napr. breathariáni 🙂 ).

Tieto základné potreby tvoria nutnosť pre to, aby sme prežili. Ani to však ešte nie je všetko. Zabudli sme na fakt, že žiadny organizmus nedokáže dlhodobo fungovať bez kvalitného a efektívneho oddychu. Každý tvor na zemi potrebuje každodenný relax, aby si dobil fyzickú a hlavne psychickú energiu.

Spánok je preto tiež neodmysliteľnou súčasťou nášho života. A to hlavne ten, ktorý môžeme označiť za zdravý. Bohužiaľ taký nie je každý, pretože do hry vstupuje množstvo rôznych faktorov.

Jedným z nich je napríklad kvalitný ortopedický matrac. Mnohí z nás si bez neho pokojnú noc a pekný deň už ani len nevedia predstaviť, kým iní zatiaľ stále netušia o čom je reč a nerozlišujú kvalitný matrac od bežného, či nekvalitného.

Čo to teda je ten ortopedický matrac a ako ovplyvňuje spánok?

Dobre sa vyspať znamená plne zrelaxovať telo aj myseľ. Svaly si fyzicky oddýchnu, telo sa „poupratuje“ a mozog si urobí tak dôležitý reštart.

Takýto spánok by mal tvoriť aspoň 6 – 8 hodín z dňa. Málo spánku smeruje k psychickým problémom, veľa spánku zase k ochabovaniu tela.

Na to, aby sme v čase spánku efektívne zregenerovali naše telo potrebuje dobré lôžko, inak sa nedokáže poriadne zregenerovať.

Dobrým lôžkom myslíme v prvom rade matrac, ktorý umožní zdravý a efektívny relax. Práve pri jeho kúpe sa však stretávame s rôznymi marketingovými lákadlami predajcov, ktoré nám sľubujú zdravotný, či dokonca liečivý matrac, miliardy kanálikov a mnoho ďalších nezmyslov. Jedná sa väčšinou o tvrdenia zavádzajúce.

Napríklad taký poťah s vláknami z aloe vera nemá v podstate žiadny zdravotný benefit pre človeka, ktorý na ňom spí. Ruku hore tí, ktorí o tom vedeli, alebo sa naopak s kombináciou „aloe vera + matrac“ nestretli.

Ako teda pri kúpe matraca nesadnúť na lep predajným trikom?

Kvalitný ortopedický matrac má dve hlavné, ale nie jediné, funkcie.

V prvom rade má ortopedický matrac udržiavať chrbticu v správnej polohe. Ak spíme na boku, správna poloha chrbtice je vodorovná, ak spíme na chrbte, chrbtica má byť správne zakrivená v tvare veľkého písmena S. V tejto polohe telo dokonale a efektívne zrelaxuje počas spánku.

Druhou veľmi dôležitou funkciou je odvod vlhkosti. Keďže telo sa potí a odvádza tým nečistoty von, matrac má túto prebytočnú vlhkosť rýchlo odviezť preč od tela, aby sa nepodchladzovalo. To ideálne zabezpečujú prírodné materiály ako je latex, kokos, bavlna či pružiny.

Kvalitný ortopedický matrac jednoznačne disponuje týmito dvomi dôležitými funkciami a plne ich využíva pre regeneráciu a oddych človeka, ktorý na ňom každý deň spáva.

Okrem matraca však na spánok vplýva aj mnoho iných faktorov (aj keď v menšej miere). Z výbavy spálne sa sem dá určite zaradiť aj vhodný rošt, resp. podklad pod matracom, či kvalitná posteľ, ale napr. aj teplota v izbe kde spíme.

Z iných, je to napríklad spánkový režim, ktorý človek má. Trebárs vysedávanie za počítačom dlho po zotmení ho môže narušiť, kvôli odlišnej vlnovej dĺžke svetla (tzv. modré svetlo, resp. studené vs. teplé).

Vplyv má tiež životospráva a potraviny, či nápoje. O tom, že napr. káva pred spaním nie je zrovna ideálny nápad, vie aj malé dieťa. Samozrejme dobrým espressom pohrdne málokto, teda ak to nie je „slovenské presso“.

Faktorov je mnoho. Najdôležitejším ale stále zostáva matrac. V dnešnej dobe, by malo byť kvalitné vybavenie spálne rovnako samozrejmou súčasťou zdravého života, ako je smartfón súčasťou našej komunikácie, alebo olivový olej súčasťou našej zdravej stravy.

Do technológií investujeme veľa, mnohí dnes dokonca siahajú po inteligentných pomocníkoch na sledovanie svojich aktivít, vrátane spánku, no málokto si uvedomuje že práve ten spánok sa dá ovplyvniť veľmi efektívne niečím tak „netechnologickým“ ako je práve matrac.

V minulosti ľudia tieto veci zanedbávali, alebo si ich ani nevšímali, keďže to nepokladali za potrebné. Čím viac však stúpa naše poznanie a zvyšuje sa túžba po dokonalosti, tým väčšmi sú zdravé a kvalitné veci súčasťou nášho každodenného života. Predsa len, naše zdravie a chrbticu by sme radi mali čo najviac funkčné do oveľa vyššieho veku, ako naší dávni predkovia.

Nezanedbávajte preto vaše zdravie a zamyslite sa aspoň na chvíľu aj nad kvalitou vášho spánku.

Facebook Comments

You may also like

Pripravte sa na letné horúce dni so značkou SENCOR

Letné dni so sebou prinášajú vysoké teploty, pred