Časy, keď sa v domoch kúrilo otvoreným ohňom sú už dávno preč. Otvorený oheň síce miestnosť ohrial, ale prevažná väčšina tepla ušla hore komínom. Takéto kúrenie bolo veľmi neefektívne, pretože spaľovanie si vyžadovalo veľké množstvo vzduchu a krb ťahal studený vzduch zvonka, čím vznikal prievan a zvyšok domu bol studený. S nástupom pecí a krbov sa však všetko zmenilo.

EFEKTIVITA NA PRVOM MIESTE

Pec sála oveľa viac tepla do miestnosti a straty cez komín sú oveľa nižšie, pričom nie je vzduch zvonka ťahaný do budovy. Dnešné pece majú tepelnú efektivitu až okolo 80 %. Pec, krb, krbové kachle,  krbová vložka či dokonca sporák vykúria miestnosť veľmi rýchlo a efektívne a taktiež dokážu šíriť teplo aj do ostatných priestorov po celom dome.

VYKUROVANIE CELÉHO DOMU

Existuje niekoľko spôsobov ako vzniknuté teplo rozšíriť z pece alebo krbu do celého domu. Najbežnejším sú teplovodné vložky alebo kachle so zabudovaným teplovodným výmenníkom, ktorý odovzdáva časť tepla priamo do horúcej vody, ktorá je potom prečerpaná do radiátorov alebo podlahového vykurovacieho systému po celom dome. To vám umožní regulovať teplotu v každej miestnosti domu bez ohľadu na to, v ktorej z nich sa krb alebo kachle nachádzajú.

Ďalším riešením je sporák, na ktorom môžete variť a zároveň ohrievať vodu alebo vykúriť aj ďalšie miestnosti. Ak ste sa rozhodli využívať na kúrenie zariadenie, ktoré už máte, môžete k nemu doplniť samostatný teplovodný výmenník s možnosťou pripojenia na takmer ľubovoľnú kozubovú vložku s dostatočným výkonom. Zapojením takéhoto výmenníka získate možnosť zohrievať teplú úžitkovú vodu aj bežnou krbovou vložkou. Skúsená stavebná firma vám iste poradí, aké zariadenie je pre vás najvhodnejšie.

Inštalácia vykurovacieho okruhu vodných krbových vložiek, pecí a sporákov, ktoré dokážu ohrievať vodu a vyhrievať radiátory je možno nákladnejšia, ale z dlhodobého hľadiska sa jednoznačne oplatí. Pece, krby a sporáky, v ktorých sa spaľuje drevo, brikety alebo pelety sú ekonomickým vykurovacím systémom a dodávajú hrejivú atmosféru domova. Dvojplášťová konštrukcia a kvalitné materiály v ohnisku zaisťujú kvalitné vysokoteplotné a účinné spaľovanie paliva. Čím viac tepla z nich dokážete rozdistribuovať po celom dome, tým teplejší a suchší váš dom bude.

 

 

 

 

 

 

Facebook Comments

You may also like

Európsky katalóg firiem ALL-THE-BEST.EU: online platforma pre Networking

Európsky katalóg firiem a online platforma All-the-best.eu je