Playstation, Plejko, Péesko. Je úplne jedno ako ste konzolu od Sony volali, svojho času ju chcel mať každý. U nás na Slovensku síce väčšiu dieru urobila až jej nasledovníčka, PS2, ale herné domácnosti naruby obrátila už “jednotka”.

Verte či neverte, tento malý (väčšinou) šedý kus hardwaru, má 20 rokov. Presne 3. decembra 1994 bol spustený jej predaj v Japonsku. A hoci Európa, resp. niektoré jej časti, čakali na launch aj viac ako rok, práve tretí december sa ráta ako prvý deň vtedy novej konzoly.

PSone

A tak ako má svet hudby svoj iPod, svet telefónov svoj iPhone, alebo svet počítačov svoj Windows, tak herný svet sa zmenil práve príchodom tejto konzoly.

Nebola ani zďaleka prvá, veď bitka Nintenda so Segou na konzolovom poli vtedy už dávno zúrila, no prišla s 3D grafikou a CD-ROMom, a tým bola revolučná. Hry na nej vyzerali (a niektoré stále aj vyzerajú) ako z úplne iného sveta. Jej ovládač sa s malými zmenami používa doteraz a skopíroval, resp. vychádzal z neho pri návrhu gamepadu, pre svoje zariadenie, takmer každý.

Ale nie toto zmenilo svet, to čo skutočne otriaslo všetkým boli hry. Aj tí najväčší fanboys z konkurenčných táborov, musia uznať, že nebyť PS One, prienik hier do života “obyčajných” ľudí, by ešte pár rokov nebol možný. Vysoký výkon, tým pádom lepšia grafika a množstvo iných, dovtedy nemysliteľných efektov, prinútili pozerať sa ľudí na hry ako na plnohodnotnú súčasť “normálneho” sveta.

Pred Playstation érou boli hry zväčša hlúpučkými skákačkami, typu, bež tam, prines toto, preskáč tamto atď. Samozrejme bol tu žáner adventúr, ale to je niečo iné, mainstream bol inde. S príchodom 3D grafiky a možností, ktoré PS One ponúkala, sa hry posunuli na úplne iný level. Veď si len predstavte prvý Metal Gear Solid, Crash Bandicoota, alebo prvé Gran Turismo.

Tie hry boli vtedy ako z iného sveta, pastva pre oči, uši aj ostatné zmysly. Wipeout mal hudobný soundtrack natrieskaný tak skvelou hdubou, že si mnohí len pustili Playstation a nechali hru v menu, len aby mohli počúvať tie skvelé skladby.

playstation

Playstationu my hráči vďačíme za veľa, nezmenila len svet hier a hráčov. Ona zmenila svet celkovo. Hráčmi sa stali aj ľudia, ktorí sa dovtedy k tým čudným krabičkám s hrami v detskej rozprávkovej grafike, nechceli ani len priblížiť. Áno, vždy tu bude hlasná skupina ultraortodoxných PC hráčov, ktorí konzoly považujú za zlo. Ale je ich čoraz menej. A ich argumenty sú smiešne.

Práve PS One totiž ukázala, že hrať sa dá aj bez toho aby človek musel ovládať zložitý hardware počítača, Musel sa prelúskať zbytočne dlhou inštaláciou atď.. O jej úspechu svedčí aj to, že dnes už je rok na svete jej štvrtá generácia a tá zlomila doteraz všetky predajné rekordy. PS4 vládne konzolovému svetu a zatiaľ výrazne poráža konkurenčný systém Xbox One od Microsoftu.

Prvá dvadsaťročnica Playstationu bola veru nadmieru úspečná. A my prajeme Sony a všetkým nám hráčom, aby rovnako úspešné boli aj roky čo prídu. A teraz ma už nechajte, Last Of Us Remastered edition ma čaká…

Facebook Comments

You may also like

Zvládnite riešenie problémov s firewallmi Palo Alto Networks prostredníctvom špecializovaného kurzu

V dnešnej dobe, keď sú kybernetické útoky stále