Atopická dermatitída postihuje 10 až 20% detí a vyskytuje sa už pár mesiacov po ich narodení. Ochorenie zvyčajne nastúpi v priebehu prvých piatich rokov života, vzácne aj počas puberty, v akejkoľvek fáze ho však neradno podceňovať. Ak sa atopická dermatitída týka aj života vašej rodiny, iste oceníte rady, ktoré sme pre vás pripravili.

1) Vyživovanie pokožky

Je fakt, že atopia sa nedá spoľahlivo vyliečiť, dajú sa akurát zmierniť jej príznaky a priebeh (svrbenie, zhrubnutie kože, výskyt nových ložísk ochorenia a podobne). A k tomu výraznou mierou prispieva odborníkom nastavená liečba a jej dodržiavanie. V zásade spočíva v pravidelnej hydratácii a premasťovaní pokožky špeciálnymi liečivými masťami a krémami.

2) Správny odev

Veľmi nepríjemným sprievodným javom ochorenia je svrbenie – malý atopik má neustály nutkavý pocit poškrabať sa na postihnutom mieste. A čím viac sa škrabe, tým je situácia horšia. Zhoršiť priebeh ochorenia môže akékoľvek mechanické podráždenie zasiahnutého miesta a často za to môže aj oblečenie. Vyvarujte sa preto hrubých a chlpatých materiálov, tesného a tvrdého odevu, pozor tiež na ostré švy a štítky.

3) Hygiena pod kontrolou

Detská pokožka je citlivá a zvlášť taká, ktorá je zasiahnutá atopickou dermatitídou. Škodia jej príliš agresívne mydlá a aj parfumované prípravky. Malý pacient by sa tak isto nemal kúpať v horúcej, ale „len“ v teplej vode a nanajvýš 5-10 minút trikrát do týždňa. Odporúča sa olejový kúpeľ či rýchla sprcha a namiesto bežných mydiel použitie špeciálnej kozmetiky pre atopickú pokožku. Po kúpeli nie je vhodné pokožku drhnúť, nutné je osušiť ju jemným prikladaním osušky tak, aby nedošlo k podráždeniu citlivých miest.

4) A čo športovanie?

Pohyb je pre dieťa prirodzený a jeho zdravý vývoj sa bez telesnej aktivity nezaobíde. Nech už to znie akokoľvek smutne, treba prijať fakt, že dieťa s atopiou nebude môcť vykonávať všetky športové aktivity. Zvlášť nie také, pri ktorých by sa mohlo priveľmi spotiť. Nevhodné sú aj akékoľvek športy v prašnom prostredí. Pre atopikov nie je vhodné ani plávanie v chlórovanej vode, jazda na koni sa tak isto neodporúča.

5) Naplánujte (aspoň približne) budúcnosť

Atopická dermatitída patrí k ochoreniam, ktorých prejavy súčasná medicína dokáže potlačiť, nie však celkom vyliečiť. Je zvykom, že v priebehu ochorenia sa striedajú lepšie a horšie fázy a hoci s pribúdajúcim vekom atopia slabne, nikdy zo života pacienta úplne nevymizne.

Formujte preto dieťatko s ohľadom na tieto momenty a skúste jeho činnosť a záľuby smerovať tak, aby sa jeho pokožka vyhýbala priveľkému poteniu, dráždivým vplyvom látok či výkyvom teploty. Ocení to najmä v neskoršej fáze života, napríklad pri výbere svojho budúceho povolania.

Facebook Comments

You may also like

Naše tipy ako vybrať krovinorez či strunovú kosačku

Či už vlastníte rozľahlý pozemok alebo menšiu okrasnú