Máte doma malého cyklistu alebo plánujete svoje dieťa najbližšiu jar učiť bicyklovať? Základom výbavy je okrem bicykla samozrejme aj cyklistická prilba. Ako vybrať tú správnu?

Každý pohyb a šport by mal byť v prvom rade bezpečný. A to nielen pre deti. Ak sa po zime chystáte trénovať so svojím dieťatom bicyklovanie, alebo naopak máte doma malého cyklistu, poďte mu s nami vybrať prilbu na bicykel.

Detská prilba na bicykel by mala byť hneď druhou položkou na zozname samotnom prostriedku.

Čo si pri výbere prilby všímať

Cyklistickú prilbu pre dieťa tvorí niekoľko časti:

  • plastový skelet,
  • výstielka,
  • pena,
  • koliečko na nastavovanie veľkosti
  • a popruhy.

Hmotnosť prilby je veľmi dôležitá, ak chcete šetriť detský krk. Čím ľahšia, tým lepšie. Vyberajte preto čo najľahšiu prilbu, čím znížite nápor na krčnú chrbticu.

Na prilbe si všímajte aj to, aké veľké sú otvory, ktoré zabezpečujú vetranie.

Bez povšimnutia nenechajte ani tvar detskej prilby. Čím aerodynamickejšia prilba je, tým menší odpor bude mať dieťa pri pohybe.

Ako vybrať veľkosť prilby

Veľmi dôležitým krokom je výber správnej veľkosti detskej prilby. Príliš veľká prilba môže spôsobiť rôzne nebezpečie, nakoľko počas jazdy môže zakryť oči a znemožniť tak výhľad.

Pre výber správnej veľkosti, musíte najprv zistiť obvod hlavy dieťaťa. Pomôže vám krajčírsky meter. Vždy merajte nad ušami, v mieste kde je hlava najširšia.

Veľkostná tabuľka vyzerá približne takto:

  • S – 50 až 53 cm
  • M – 53 až 58 cm
  • L – 58 až 62 cm

Vždy sa ale zamerajte na veľkosti a rozmery konkrétneho výrobcu, môžu sa totiž mierne líšiť.

Nastavenie veľkosti prilby

Niektoré prilby majú v zadnej časti koliečko na prispôsobenie veľkosti. Helmu je teda možné pomocou koliečka doťahovať. Správne nasadenie vyskúšate tak, že dieťa hlavu zakloní, predkloní, pokýva áno/nie, zo strany na stranu a ak prilba stabilne drží, veľkosť je správna a rovnako aj nasadenie prilby.

S veľkosťou vám pomôže aj remienok pod bradou, ktorý môžete prispôsobovať. Zapínanie nesmie tlačiť na tvári, v okolí uší a ani na brade. Ideálny rozmer je, ak sa medzi remienok a bradu zmesia dva prsty.

Každá prilba musí mať bezpečnostný certifikát

Vždy, naozaj vždy, skontrolujte, či prilba spĺňa technické normy na európskej úrovni. Musí mať označenie „CE EN 1078“. Nutne nemusíte kupovať tú najdrahšiu prilbu, stačí, ak vyberiete naozaj kvalitný kúsok s týmto označením.

 

Facebook Comments

You may also like

Kuchyňa ako srdce Vášho domova – Inšpirácie a rady pre Váš priestor

Kuchyňa je centrom domova, miestom, kde sa snúbia