Krbové kachle sú ekonomicky vhodné riešenie vykurovania vašej domácnosti alebo sezónnej chaty. Investícia do nich sa vám v niektorých prípadoch vráti už za rok a to na nižších cenách za palivo. Pokiaľ by ste náklady na palivo chceli zrátať presne, stačí si porovnať ceny kubíku plynu alebo kilowattu elektriny s drevom, paletami alebo uhlím. Krbové kachle si však netreba zamieňať za klasický klasický krb.

Pred výberom krbových kachlí by ste si mali položiť otázku, na akú funkciu budú slúžiť. Môžu slúžiť ako:

  • Hlavný zdroj tepla (dom, chata, chalupa)
  • Doplnkový zdroj tepla (v prípade, že máte iné centrálne kúrenie)
  • Príležitostné kúrenie, dekorácia

Pri výbere krbových kachlí je potrebné zohľadniť aj tepelný výkon, umiestnenie, prívod vzduchu či riešenie komína.

Tepelný výkon

Tepelný výkon krbových kachlí závisí od veľkosti priestoru, ktorý treba vyhriať. Dobre izolovaný dom vyžaduje tepelný výkon cca 70 wattov na 1 m². To znamená, že na priemerný rodinný dom vám bude stačiť tepelný výkon okolo 5 kW. Pokiaľ ide však o starší dom, ktorý nemá izoláciu stien, okien či dverí, môže byť tento výkon o niečo vyšší.

Prívod vzduchu

Aby bolo možné krbové kachle rozkúriť, je potrebný prívod externého vzduchu. Už na základnej škole sme sa predsa učili, že oheň potrebuje k horeniu kyslík. A aby vám krbové kachle nebrali kyslík z miestnosti, najideálnejšie je zvoliť externý prívod vzduchu. Ten je možné realizovať z chodby, z pivnice, alebo zvonku domu.

Umiestnenie

Nie je jedno, kde sa budú krbové kachle nachádzať a preto by ste mali pouvažovať aj nad ich umiestnením. Ich miesto sa môže líšiť v závislosti od usporiadania interiéru. Do predajne tak choďte s jednoduchým nákresom miestnosti. Na základe toho vám zamestnanci poradia, kde by mali byť krbové kachle umiestnené pre dosiahnutie maximálneho úžitku.

Komín

Pri výbere krbových kachlí je dôležité myslieť aj na komín. Zaujímať vás bude najmä jeho priemer a výška. Je dôležité, aby mal komín minimálny ťah aspoň 12 Pa. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k chybnému fungovaniu krbových kachlí.

A dodatok na záver: Stretli ste sa už s krbom, ktorý nepotrebuje žiadny komín a predsa vydáva živý oheň? Jedná sa o biokrb, teda bezkomínový krb, ktorý je poháňaný špeciálnym palivom – bioetanolom.

Ak sa vám článok páčil, nezabudnite nám dať lajk a do komentára nám môžete napísať, aké máte skúsenosti s krbovými kachlami.

 

Martin

 

Facebook Comments

You may also like

Podpora vášho podnikania v každej oblasti! Naša ponuka: Inovatívne riešenia pre váš úspech.

Naša platforma je stále vaším spoľahlivým partnerom pre