Deti potrebujú vlastnú detskú izbu pre svoje hračky, oblečenie, ale rovnako sa touto cestou učia mať aj svoje vlastné súkromie. Čím sú deti staršie, tým viac času trávia práve vo svojej izbe, vďaka čomu aj potrebujú mať funkčný priestor okolo seba. Ako deťom zariadiť multifunkčnú a praktickú detskú izbu, kde budú vedieť plnohodnotne tráviť svoj voľný čas?

Rozdeľte izbu na zóny s rôznymi funkciami

Ak chcete zabezpečiť multifunkčnosť priestoru, mali by ste sa zamerať predovšetkým na správne rozdelenie priestoru. Môžete napríklad vytvoriť zónu na spanie, v ktorej bude posteľ, nočný stolík a lampa. V tejto časti by sa nemali nachádzať žiadne veci, ktoré budú dieťa rozptyľovať, aby si mohlo plnohodnotne oddýchnuť.

Ďalšiu časť by mala tvoriť oblasť na oblečenie, ktorú môžete spojiť aj s priestorom pre ukladanie hračiek. Je vhodné keď všetko má presne určené svoje miesto, aby sa deti naučili organizovať priestor a rovnako si vedeli izbu využívať na viaceré účely. Hračky sú veľmi diskutabilnou sférou. Menšie hračky, ktoré je možné uskladniť rôznymi spôsobmi je ideálne mať v skladných,  uzatvárateľných boxoch. Väčšie hračky ako detská kuchynka, autá, či skladačky je potrebné umiestniť tak, aby nepôsobili v izbe rušivo.

Pre školopovinné deti je potom potrebné zvoliť aj priestor na písanie a učenie sa v podobe školského stolíka. Takéto deti by už v izbe mali mať omnoho menej hračiek, aby to na ne pri učení nepôsobilo rušivo. V tomto prípade je zariadenie a správne rozvrhnutie priestoru ešte omnoho dôležitejšie. Stolík by tiež mal byť v blízkosti okna, aby bol dostatočne presvetlený.

Zaveďte účinné pravidlá

Ak chcete, aby bola detská izba multifunkčne využívaná, mali by ste zariadiť aj nejaké pravidlá. Napríklad je potrebné si pravidelne po sebe hračky upratať. Dôležité je zaviesť pravidlo, že večer pred spaním musí byť izba čistá, vďaka čomu sa bude vedieť vaše dieťa aj organizovane pripraviť na ďalší deň v škole či škôlke.

Detská izba slúži pre deti na účel hrania sa, uskladňovania vecí, ale aj na trávenie voľného času, učenie sa, či spánok. Práve tento multifunkčný charakter si vyžaduje, aby sme sa nad umiestnením jednotlivých komponentov náležite zamysleli. Estetickú stránku zariaďovania je vhodné prekonzultovať aj priamo s vašimi najmenšími, aby sa v izbe cítili dobre a útulne.

Facebook Comments

You may also like

Naše tipy ako vybrať krovinorez či strunovú kosačku

Či už vlastníte rozľahlý pozemok alebo menšiu okrasnú