Základ anabolických steroidov je testosterón. Ten sa člení na dalšie poddruhy a to hlavne podľa počtu akrylov. Sú 3 akrylové, 6 akrylové ale aj 12 akrylové.

Testosteron a hlavne stanozolol sa v zdravotníctve používa hlavne v období po operácií kvôli jeho regeneratívnym účinkom. Je to vlastne syntetický hormón zo skupiny androgénov. Jedná sa o mužský pohlavný hormón, Testosteron sa tvorí v semenníkoch a ovplyvňuje celú radu pochodov v našom tele. Ovplyvňuje spermatogenéziu, teda vývoj spermií a sekundárnych pohlavných znakov. Jeho najväčší vplyv je v puberte kedy dochádza k rastu penisu, ochlpenia, rastu hrtana atď.

Steroidy sa užívajú dvoma spôsobmi. A to buď tabletovou formou alebo injekčne. Väčšina športovcom používa injekčnú formu, pretože menej zaťažuje hlavne tráviaci trakt ale aj obličky a pečeň.

Anabolické steroidy sú defakto všetky deriváty testosterónu, podporujú tvorbu bielkovín v tele.Majú značný regeneračný účinok, preto sú podávané často po závažných autonehodách, úrazoch a podobne aby podporili rast svalovej hmoty a obnovu svalového tkaniva.Zatiaľ čo pri lekárskych zákrokoch je množstvo steroidov prísne kontrolované, a ich aplikácia je primárne určená pre obnovu svalovej hmoty, v kulturistike je táto hranica mnohonásobne často prekračovaná.

STEROIDY NIESÚ LEN V KULTURISTIKE

Steroidy majú potenciál na využitie aj v ďalších športoch ako atletika, vzpieranie, cyklistika a podobne. Športovci po celom svete ich berú nielen kvôli nárastu svalovej hmoty ale aj kvôli regenerácií, výkonu, vytrvalosti. Ako najlepšie príklady môžu poslúžiť Lence Amstrong alebo Ben Johnsson.Látky o ktorých sa hovorilo bol testosterón a EPO. Lence Amstrong zneužíval testosterón, podla jeho slov kvôli jeho vlastnému nedostatku,kedže kvôli rakovine semenníkov nemal jeho prirodzenú tvorbu na dostatočnej úrovni.

Anabolické steroidy a ich možné vedlajšie účinky :

Užívaním sa znižuje tvorba vlastného TST. Okrem toho dochádza k vypadávaniu vlasov, gynekomastrie, kožné problémy, poškodenie obličiek a pečene.

Dalším problémom je závislosť ,kedže po skončení  kúry dochádza k zastaveniu progresu a prave naopak športovec má problemy udržat výkonnosť čo ho núti k siahnutiu po daľšej dávke.Ludia užívajúci anabolicke steroidy majú zvýsšný nábeh na rozne psychické problémy a depresie.

Nemenej časté bývajú časté zmeny nálad, podráždenosť a srdečné komplikácie.

Syntetický testosterón zvyšuje cholesterol čím sa upchávajú cievy a hrozí riziko infarktu.

Záver: Anabolické steroidy prinášajú výhody v podobe rastu svalov ale aj celú radu vedľajších účinkov.

 

Viac na anabolicke-steroidy.eu

Facebook Comments

You may also like

To najlepšie pre váš zrak – ako vybrať dobrú očnú kliniku

Zdravie očí je neoceniteľným darom, a preto je