Stretli ste sa už aj vy niekedy s pocitom napínania kože, mravčením a v zrkadle ste si videli tvár so začervenanou pokožkou s olupujúcimi sa malými šupinkami? Príležitosti v našom každodennom živote ste mohli mať hneď dve. Tou prvou mohol byť pobyt v chlade, čiže povinná, zdanlivo nekončiaca sa zimná prechádzka s deťmi alebo vaším štvornohým miláčikom, niekedy zintenzívnená ešte aj mrazom a silným vetrom. Predtým, ako ste vyšli von, ste sa pre nedostatok času a uponáhľanosť zabudli nakrémovať? Určite sa to nestalo len vám.

Pobytom v chladnom prostredí ste si tak narušili prirodzenú ochrannú vrstvu pokožky, ktorá sa skladá najmä z vody, tukov a ďalších látok viažucich vodu. Práve nedostatok tukových látok v koži spôsobuje stratu vody, a tým aj vlhkosti. Druhou príležitosťou na vznik suchej pokožky je dlhšie pôsobenie tepla. Ide predovšetkým o dlhé kúpanie sa v horúcej vode, keď dôjde k rozpusteniu látok v pokožke zadržiavajúcich vodu. Molekuly vody prestanú tvoriť väzby s inými látkami a nič im nebráni v tom, aby putovali von z tela.

Ak uvedený opis suchej pokožky u jedinca pretrváva a ak sa k nemu navyše pridruží aj svrbenie, je namieste začať uvažovať o atopickej pokožke, čiže o možnom prejave atopického ekzému. Už u malých detí je toto kožné ochorenie, šíriace sa epidemickou rýchlosťou, jednou z prvých príčin návštevy kožného lekára. Koža dieťaťa s ekzémom je suchá, ľahko sa v nej tvoria jemné trhlinky, a preto do nej ľahko prenikajú alergény a dráždivé látky z okolitého prostredia. Na svrbení a zápalovej reakcii  v koži sa môžu podieľať aj vnútorné príčiny, akými sú životospráva, stres, infekcia a strava, ktorá zvyšuje v organizme množstvo histamínu, mediátora alergického ochorenia. Kožné prejavy atopickej dermatitídy sú u každého pacienta rôzne, ale majú spoločné charakteristiky, menia sa s vekom a môžeme ich rozdeliť do 3 štádií.

 

Viac sa o nich a o liečbe atopického ekzému dočítate na www.bioderma-sk.com

Facebook Comments

You may also like

Pripravte sa na letné horúce dni so značkou SENCOR

Letné dni so sebou prinášajú vysoké teploty, pred