Počas štúdia na základnej či strednej škole ste boli určite aj vy povinný robiť si herbár byliniek. Vďaka nemu ste boli nielen v tesnom kontakte s prírodou, no rovnako ste aspoň čiastočne poznali niekoľko zaujímavých rastlín, ktoré môžete využiť napríklad aj pri liečbe zdravotných problémov. Niekoľko zaujímavých tipov vám ponúkneme aj v tomto článku.

Saponíny a silice si poradia s každým vlhkým kašľom, lipa zas s každým prechladnutím

Aktuálne prebieha sezóna nachladnutí, preto určite padne vhod liečivý čaj, ktorý vám uľaví od kašľa či boľavého hrdla. Na kašeľ, ktorý je spojený s hlienmi, možno použiť dva typy rastliniek – s obsahom saponínov, alebo silíc. Teda napríklad čaj obsahujúci prvosienku, prípadne aníz, fenikel či materinu dúšku. Na suchý dráždivý kašeľ pomôže zas skorocel, podbeľ, lišajník, ibiš či pamajorán. Na boľavé hrdlo je najlepšou bylinnou medicínou šalvia, ktorú môžete buď piť ako čaj, alebo len kloktať. Predsa len čistý šalviový čaj nie je na pitie práve najlahodnejší. Univerzálnym tipom na prechladnutie je lipový čaj, ktorý podporuje potenie, a preto naštartuje ozdravný proces s vlastnou imunitou organizmu v hlavnej úlohe.

Na hnačku či drobné ranky

Ak sa z času na čas potrápite s hnačkou, siahnite po bylinkách s obsahom trieslovín. A tou je napríklad aj obyčajný repík, prípadne ľubovník. S tým však pozor, pretože pri častej konzumácií čaju z ľubovníka nesmiete na priame slnečné žiarenie. Oveľa väčší efekt na terapiu hnačky má napríklad list čučoriedky či jej plody. Prípadne navštívte lekáreň a v nej si vypýtajte špeciálnu zmes s obsahom listu čučoriedky a koreňa nátržníka. Rovnaké bylinky s obsahom trieslovín vám pomôžu aj pri ošetrovaní drobných raniek, kde pôsobia jednak dezinfekčne, no rovnako aj urýchľujú ich hojenie.

Zaujímajú vás aj ďalšie tipy na využitie byliniek pri liečbe najrôznejších zdravotných problémov? Navštívte stránku Herbacea.sk, kde nájdete herbár byliniek od A po Z.

Facebook Comments

You may also like

Európsky katalóg firiem ALL-THE-BEST.EU: online platforma pre Networking

Európsky katalóg firiem a online platforma All-the-best.eu je