Nádherné šperky s drahým kameňom! Ktorá žena by po takých netúžila?  Ak aj Vy práve plánujete kúpiť svojej milovanej prstienok s drahokamom, možno by Vás zaujímalo, čo všetko ovplyvňuje jeho čírosť. Minimálne urobíte menšou prednáškou a znalosťou drahých kameňov na Vašu polovičku dojem, a to sa tiež počíta.

Čírosť drahokamu

Čírosť drahých kameňov je jednou z dôležitých hodnotiacich vlastností, ktoré ovplyvňujú celkový vzhľad aj hodnotu drahého kameňa, a rovnako tak aj všetky prstene, ktoré zdobí.

Ide o označenie množstva inklúzií, teda chýb v drahokame. Taký drahý kameň, ktorý sa môže pochváliť dokonalou čistotou, je skutočne veľmi vzácny a ojedinelý, čo logicky značne navyšuje jeho cenu. Avšak pri niektorých drahých kameňoch sú zasa inklúzie tým, čo dokazuje ich pravosť, a teda čím má smaragd viditeľnejšie „chybičky“ krásy, tým väčšia je naša istota, že je stopercentne pravý a prírodný.

Rozdelenie drahých kameňov

222500906Každý drahokam je svojou štruktúrou trochu iný, je preto zložité zhrnúť ich do jednej škály čistoty. Našťastie, odborníci na drahé kamene z Amerického inštitútu drahých kameňov ich rozdelili do troch hlavných skupín.

Do prvej skupiny radíme  kamene, ktorým sa hovorí “usually eye clean”, teda v preklade “zvyčajne na oko čisté”. Vedzte, že aj preto neuvidíte na týchto drahokamoch voľným okom takmer žiadne chyby. Medzi najznámejšie kamene v tejto skupine patria aquamarín, tanzanit či zirkón modrý.

V druhej skupinke zasa nájdeme drahokamy označované ako “usually included”, čiže “zvyčajne obsahujúce”. Tieto kamene zvyknú obsahovať drobné inklúzie, ale nájdu sa tu i zdanlivo temer čisté kamene. Radíme sem aj rubín, zafír, granát, olivín, ametyst a zirkón (okrem modrého).

Poslednú, tretiu skupinu drahokamov tvoria také, ktoré sa v prírode bez chýb takmer vôbec nevyskytujú. A ak sa už taký vyskytne, je to veľká a veľmi cenná vzácnosť. Sem patria smaragd a turmalín v červeno-ružovej a melónovej farbe.

Preto, ak si budete vyberať šperky, hoci aj vysnívané obrúčky s drahým kameňom, všímajte si aj jeho čírosť, respektíve rozoznajte, do akej skupiny drahokamov patrí a hneď Vám bude mnohé jasnejšie.

 

 

 

 

 

Facebook Comments

You may also like

Prečo sú personalizované šperky ideálnym darčekom

Šperky majú vždy špeciálne miesto v srdci väčšiny