Zvodnosť golfu už zlákala do svojich osídel nejedného hráča. Nielenže ako šport totiž poskytne dostatočnú dávku súťaživosti a pohybu, ale človeku zároveň dovolí pokochať sa na okolitej prírode, v ktorej môže dostatočne zrelaxovať.

Ostrieľaní golfoví hráči presne vedia, čo potrebujú. Pokiaľ ste sa však rozhodli z golfom začať len teraz, mali by ste si zadovážiť základnú golfovú výbavu. Medzi základné veci, ktoré určite potrebujete patria golfová loptička, palica, termoprádlo či golfové topánky. Poďme sa spolu na tieto golfové nástroje pozrieť bližšie.

Čo vieme o golfovej loptičke?

· Golfová loptička je vyrábaná z rôznych materiálov ako balata (prírodná či syntetická hmota), surlyn(odolný materiál voči sekom a úderom) a zylin (tvrdý materiál – dodáva väčší pocit kontroly).

· Na začiatku golfového šialenstva sa loptičky vyrábali z dreva. Dokonca, na úplnom počiatku v sedemnástom storočí, boli loptičky vyrábané z hovädzej a konskej kože, ktorá bola vyplnená husacím perím.

· Ako ste si možno všimli, na každej golfovej loptičke je niekoľko desiatok jamôčok. Nie všetky ich však majú rovnaký počet, ich rozmedzie sa pohybuje od 330 do 500, čo samozrejme závisí hlavne od firmy a od dizajnu. Najčastejšie číslo jamiek, ktoré skutočne bežná loptička obsahuje, je 336 jamiek.

· V lete loptičky lietajú ďalej ako v zime. Táto skutočnosť je zapríčinená práve tým, že čím sú loptičky teplejšie, tým viac je ich povrch odolný.

Čo vieme o golfových paliciach?

· Existujú odlišné typy golfových palícputtery – slúžia k doklepnutiu loptičky do jamky, wedge – vyhadzovanie loptičiek zo zlých povrchov, železá – vzdialenosť do 180 metrov a drivery – na dlhšie vzdialenosti ako 180 metrov.

· Ženy majú odlišnú rýchlosť švihu ako muži. U žien je to zvyčajne 99 kilometra za hodinu, u profesionálok až 154 kilometrov. Muži, rekreační hráči, majú priemernú rýchlosť švihu 135 km a profesionáli dokonca až 173 km.

· Najdlhšia jamka na svete na jeden úder sa podarila Louovi Kretlowovi a to v roku 1961. Loptička preletela vzdialenosť až 194 metrov.

· Golfu sa venuje len štvrtina žien a tri štvrtiny mužov. Čo sa prvého ženského turnaja týka, ten sa odohral až v roku 1881.

Čo vieme o termoprádle?

· V chladom počasí je skutočne múdre popremýšľať aj nad termoprádlom, ktoré telu udrží tú správnu teplotu. Keďže v zime termoregulácia tela nie je výkonná rovnako ako v lete, ľudia sa obliekajú do viacerých vrstiev. Práve termoprádlo však poskytuje skvelé riešenie a nahrádza jeho termoregulačnú vlastnosť.

Golf, hra skrývajúca plno zaujímavostí, si vás dokáže podmaniť v jednom krátkom okamihu. Ak patríte medzi tú štvrtinu žien, ktoré sa golfu venujú, mali by ste popremýšľať nad dámskym športovým oblečením, ktoré vás pri golfe určite nebude obmedzovať. Nepremokavá bunda do daždivého počasia, sveter, ktorý vás zahreje či golfové topánky brániace pošmyknutiu na nebezpečnom teréne. Zadovážte si potrebné pomôcky, ktoré potrebujete a aj vy ochutnajte čaro hry, ktorá sa hrala ako prvý šport dokonca aj na Mesiaci.

Facebook Comments

You may also like

Prečo sú personalizované šperky ideálnym darčekom

Šperky majú vždy špeciálne miesto v srdci väčšiny