Keď sa povie ezoterika, veľa ľudí si asi predstaví vôňu vonných tyčiniek, evokačnú hudbu a ženy ovešané gorálkami, ktoré vám veštia budúcnosť z kávy. Čo všetko sa však pod týmto pojmom skrýva?

Ezoterika v skratke:

Ezoterika vždy pojednáva o veciach „medzi“ nebou a zemou. Materialistický pohľad na svet pre ezoteriku miesto nemá, pre jej existenciu je vždy potrebná akceptácia istej formy duchovna. Všeobecne sa v ezoterike verí, že náš život neovplyvňuje len to, čo vidíme, ale veľmi dôležité je práve to, čo je očiam neviditeľné. Pracuje sa tu s pojmami ako vedomie, duše, energia, čakry. Skrátka akékoľvek mystično, magično či duchovno má v ezoterike svoje miesto. Môžeme tu zaradiť rôzne typy meditácií, prácu s energiami, tantru, ale aj šamanské tance a podobne.

Aké typy ľudí sa o ezoteriku zaujímajú?

Človek by si povedal, že toho, kto sa venuje ezoterike určite spozná na prvý pohľad. Asi málokto si predstaví elegantnú dámu holdujúcu tým najmodernejších technológiám, ktorej v modernej vile na pláži behá robotický vysávač a celú domácnosť jej riadi virtuálna realita.

Naopak skôr si predstaví niekoho, kto bude na prvý pohľad vyzerať nejakým spôsobom alternatívne. Typická žena venujúca sa ezoterike určite nosí voľné farebné šaty a dlhé rozpustené vlasy a u mužov nesmú chýbať dredy či plátené nohavice. Mohli by napríklad pracovať v lesných škôlkach s deťmi, viesť kurzy osobného rozvoja či pracovať v knižnici.

Často je to však úplne inak. Ezoterika či duchovno nie je dnes výhradná doména voľnomyšlienkárskych „antimainstreamových“ nezávislejších ľudí, ktorých práca je v menej komerčných odvetviach.  Venujú sa jej aj ľudia na najvyšších manažérskych pozíciách medzinárodných korporácií či riaditelia obrovských firiem na ktorých by ste to na prvý pohľad asi nepovedali. Za drahými kostýmami, elegantnými oblekmi a luxusnými hodinkami sa môže skrývať duchovnejší prístup k svetu ako za plátenými šatami a drevenými farebnými gorálkami

 

 

Facebook Comments

You may also like

Pripravte sa na letné horúce dni so značkou SENCOR

Letné dni so sebou prinášajú vysoké teploty, pred