Ochranné fólie sa na vonkajšiu stranu plastových okien lepia už počas výroby s cieľom zabránenia poškodeniu samotných rámov pri zaobchádzaní jednak vo výrobe, ako aj pri montáži okien. Je ale možné časom túto ochrannú fóliu z plastových alebo drevených okien odstrániť?  

Až po montáži okien …

Samozrejme ako každú fóliu, aj túto ochrannú fóliu z plastových, drevených, či iných okien je možné pokojne odstrániť. Odporúčaním výrobcov okien zostáva, že samotné odstraňovanie ochranný fólií z rámov plastových (drevených) okien by sa malo uskutočniť až po samotnej montáži okien. Určite nevhodný postup je jej odstraňovanie ešte pred montážou. Najvhodnejšie je fólie dať preč z okien po mesiaci od ich montáže.

Nie dlhšie ako 3 mesiace …

Mnohí ľudia chcú ochrannú fóliu na oknách využiť naplno a nechávajú si ju aj niekoľko mesiacov, pokiaľ dokončia zateplenie, prípadne fasádu domu alebo paneláku. Je to síce dobrý nápad, ale len v prípade, ak to nebude trvať dlhšie ako 3 mesiace. Práve toto je interval, kedy ochranná fólia, predovšetkým na plastových oknách, by mala zísť dolu bez väčších problémov a ťažkostí.

Pozor na „pripečenie fólie“ …

Nechávať fóliu na plastových, drevených, či hliníkových oknách alebo dverách čo najdlhšie aj počas ich využívania, nie je najlepším riešením. Fólia sa má po montáži okien čo najskôr dať preč. Pokiaľ fólia na plastových rámoch okien zostane dlhší čas, výsledkom môže byť aj to, že spodná vrstva fólie (tá čo je aj s lepidlom) sa prilepí k samotnému okennému ránu až tak, že bude veľký problém v neskoršom čase ju dať dolu. Hovoríme o takzvanom pripečení fólie k okennému rámu pod vplyvom klimatických zmien, zmeny teplôt v miestnosti, kde je okno namontované a to predovšetkým vplyvom slnečného žiarenia.

Určite sa aj vám zíde vedieť, že ochranná fólia z okien sa dá odstrániť. Ak ste ju aj vy nechali na svojich plastových, či drevených oknách (dverách) dlhšiu dobu, je najvyšší čas ju dať preč, aby ste nemali zbytočné problémy, keď ju tam už nebudete chcieť mať. Predsa aj keď nemáte dokončené zateplenie alebo fasádu, okná si môžete neskôr ochrániť klasickou ochrannou fóliu, či papierovou páskou, ktorej odstraňovanie je oveľa jednoduchšie ako fólie dávanej na okná už pri ich výrobe.

Autorské právo: BDS / 123RF Reklamní fotografie

Facebook Comments

Leave a Reply

You may also like

Správne nabíjanie smart hodiniek? Zistite, či nerobíte tieto chyby!

O nabíjaní inteligentných hodiniek a inej elektroniky pravdepodobne nepremýšľate.