Už len predstava toho, ako si po náročnom dni sadáte do teplej vody vo vírivke je svojím spôsobom uvoľňujúca. Teplo má vo všeobecnosti pozitívny účinok na ľudské telo. Pobyt na teplých lúčoch slnka nás nabíja vitamínom D. Horúca fínska sauna v kombinácií s otužovaním posilňuje imunitu. Podobný účinok má aj vírivka, hoci príjemné bublinky, ktorými je typická, nie sú jej hlavným tromfom.

Vírivku odporúčajú aj vedci

Žijeme v rýchlej dobe a stres sa stal bežnou súčasťou nášho života. Často si jeho prítomnosť už ani neuvedomujeme a znenazdajky prerastie do väčších problémov ako sú stavy úzkosti a depresie.

Účinky vírivky na depresiu skúmali aj vedci z nemeckého Freibergu. 45 pacientom trpiacim depresiou predpísali rozdielne metódy liečby. Kým polovica pacientov denne cvičila 40 – 45 minút, tá druhá relaxovala vo vírivke. Na konci štúdie sa obe skupiny pacientov podrobili vyšetreniu. U všetkých pacientov sa znížila miera depresie, pričom pacientom, ktorí pravidelne relaxovali vo vírivke, až o polovicu viac ako pacientom, ktorí len cvičili.

Máme si z toho snáď spraviť záver, že cvičenie je na nič a radšej leňošiť v teplej vode? Určite sa pri zvažovaní rôznych metód eliminácie stresu netreba uberať len jedným smerom. Cvičenie a pohyb na čerstvom vzduchu je pre ľudské zdravie kľúčové a jeho nedostatok má za následok mnoho zdravotných problémov. Ideálne je tieto dve metódy skombinovať. Ak sa vám z teplej vody veľmi nechce, ideálne je pre vás moderné Swim Spa. Tento jedinečný bazén s protiprúdom sa po tréningu premení na vírivku bez toho, aby ste sa museli niekam premiestňovať.

Prečo nám teplá voda robí dobre?

Teplá voda v kombinácií s masážnymi tryskami v jacuzzi prehrieva a uvoľňuje svaly. Pomáha pri stuhnutosti a bolestiach namáhaných častí tela.

Pôsobí ako mierna sauna. Vo vírivke sa telo prehreje a po vystúpení následne ochladí na čerstvom vzduchu. Do tela sa vyplavujú endorfíny a vy sa cítite príjemne a uvoľnene.

Mnoho ľudí s depresiou navyše trpí nespavosťou alebo nekvalitným spánkom. Skúste si hodinu pred spánkom dopriať horúci kúpeľ. V kombinácií s obľúbenou hudbou, čajom alebo aromaterapiou vašu myseľ dokonale pripraví na nasledujúci odpočinok.

Facebook Comments

You may also like

To najlepšie pre váš zrak – ako vybrať dobrú očnú kliniku

Zdravie očí je neoceniteľným darom, a preto je