V roku 2020 uviedlo na trh niekoľko spoločností nové koncepty elektrických minibagrov, ktoré ponúkajú množstvo noviniek.

Prvou z nich je japonská spoločnosť Komatsu, ktorej elektrický mini bager PC30E-5 ponúka nulové emisie, tichú a jednoduchú obsluhu stroja bez vibrácií. Ide o plne elektrický minibager, ktorý v skúšobnej verzii debutoval na jar 2019 v Nemecku. Je vybavený 36 kWh batériou a 18,2 kW elektromotorom. Dôležitým vybavením pri všetkých výkopových a stavebných prácach týchto nových elektrických minibagrov je elektrocentrála, ktorá pomáha napájať potrebnú techniku. Tento nový model ponúka výhodu relatívneho ticha pri jeho obsluhe. Vďaka tomu je vhodný napríklad na použitie v interiéri, prácu v noci alebo v mestách, v blízkosti obytných zón alebo nemocníc. Umožňuje tiež ostatným pracovníkom na mieste komunikovať ústne s operátorom, čím sa zvyšuje bezpečnosť na pracovisku.

„Vďaka nízkej hlučnosti je  pre mňa oveľa ľahšie zadávať verbálne pokyny pre obsluhu strojov,  “ uviedol jeden zo zákazníkov.

Japonský výrobca má v úmysle poskytnúť tento model potenciálnym zákazníkom najprv na prenájom  a až neskôr ho uviesť na trh v plnom rozsahu.  Spoločnosť tvrdí, že tým chce zapôsobiť na čo najväčší počet zákazníkov. Firma urobila aj niekoľko testovacích pokusov v spolupráci s potenciálnymi zákazníkmi. Všetky ich pripomienky berie do úvahy: „Vďaka tomu, že nemáme žiadne výfukové plyny, nemuseli sme si robiť starosti ani s výrubom stromov a živých plotov na pracovisku, keďže použité stroje neprodukujú žiadne výfukové plyny. Dokázali sme tak ochrániť naše pracovné prostredie. Pri práci v interiéri sme si nemuseli robiť starosti s nepriaznivými účinkami výfukových plynov alebo tepla na pracoviskách.“

Súčasťou  strojov je 7- palcová LCD obrazovka s navigáciou

Každý stroj bol navrhnutý s ohľadom na obsluhu, počnúc väčšou kabínou, zvýšenou izoláciou, zlepšenou viditeľnosťou a množstvom nových pohodlných funkcií. Nové rýpadlá sú vybavené plnofarebnou 7-palcovou LCD obrazovkou s vysokým rozlíšením a navigáciou pomocou otočného ovládača. Toto poskytuje operátorovi všetky potrebné informácie o údržbe, ako aj podrobné varovania.

+kika.babukova@gmail.com kto toto rozpráva?

Facebook Comments

You may also like

Naše tipy ako vybrať krovinorez či strunovú kosačku

Či už vlastníte rozľahlý pozemok alebo menšiu okrasnú