Podlaha na exponovaných miestach by mala byť dostatočne pevná. Pozor si dávajte hlavne v priestoroch akými sú garáže, chodby, dielne alebo vstupné haly. Podlahy v uvedených priestoroch sa často ošetrujú epoxidovými lakmi alebo sa na ne priamo aplikuje epoxidový náter.

Epoxidové laky na namáhané povrchy

Epoxid je známy svojimi výrazne spevňujúcimi vlastnosťami. Z obchodov iste poznáte epoxidové lepidlá, ktoré podľa typu dokážu spojiť tvrdé materiály. Epoxidové lepidlo vytvorí na plochách pevný spoj odolávajúci vysokým teplotám a vlhkosti. Podobne sú na tom epoxidové laky. Tieto laky sa využívajú na natieranie drevených a iných podláh pre získanie odolnosti i pevnosti. Pri natieraní drevených podláh si dávajte pozor na postup lakovania. Drevo musí byť pred náterom zbavené všetkých nečistôt a prípadného starého laku. Na čistenie môžete využiť brúsku alebo teplovzdušnú pištoľ. Niekedy nepomôžu ani tieto techniky a na rad prichádzajú chemické prípravky, ktoré povrch vyčistia. Poraďte sa v obchode farby laky, kde vám odporučia vhodný prostriedok. Ak zistíte poškodenie dreva alebo na ňom nájdete ryhy, je nutné tieto miesta vyplniť tmelom. Pre zvýšenie účinnosti a priľnavosti epoxidového laku aplikujte na drevo penetračný náter. Na vyschnutý povrch naneste konečnú vrstvu t.j. epoxidový lak. Pozor na to, aby ste v miestnosti mali stabilnú teplotu nad 10 stupňov. Pri nižších teplotách nedokáže lak zaschnúť. Natretím dreva získate podlahu, ktorá odolá mechanickému poškodeniu a dokonca teplotám nad 120 stupňov.

Vlastnosti epoxidových podláh

Nielen náterom získate epoxidový povrch. Vo výrobných halách alebo garážach sa vo veľkom využívajú liate epoxidové podlahy. Epoxidové liate podlahy sa aplikujú buď stieraním, alebo natieraním. Aplikáciou sa získava povrch, ktorý odoláva tlaku, odratiu a chemickému poškodeniu. Takto ošetrená podlaha je nenáročná na údržbu a má protišmykové vlastnosti. Epoxidové podlahy sú vysoko hygienické, a preto sa odporúčajú v potravinárskom priemysle. Okrem toho, že sú tieto podlahy chemicky a mechanicky odolné, vyzerajú tiež veľmi esteticky. Epoxidové povrchy podláh zvoľte aj v prípade, že zmýšľate ekonomicky. Môžete si byť istí, že nebudete musieť po rokoch podlahu vymieňať alebo ju opravovať.

 

 

 

Facebook Comments

You may also like

Naše tipy ako vybrať krovinorez či strunovú kosačku

Či už vlastníte rozľahlý pozemok alebo menšiu okrasnú