Sklad s drevom, firma s kanceláriami či družstevná hala. To sú len pár miest, kde by EPS – elektronická požiarna signalizácia mala mať svoje miesto. Kľúčom k včasnej ochrane majetku a privolania hasičskej služby je signalizácia dymu, teploty alebo oxidu uhoľnatého. Je elektronická požiarna signalizácia naozaj účinná?
Neustále v strehu
EPS – elektronická požiarna signalizácia aktívne rozpoznáva príznaky, ktoré by mohli znamenať zvýšené riziko požiaru. Existuje viacero spôsobov, ktoré EPS – elektronická požiarna signalizácia neustále sleduje. Vo všeobecnosti dokážu sledovať teplotu, zvýšenie oxidu uhoľnatého alebo výskyt dymu.
- Ionizačné detektory dymu využívajú malé množstvo rádioaktívneho materiálu na ionizáciu vzduchu, čím vzniká elektrický prúd. Keď sa do detektora dostane dym, preruší tento elektrický prúd a spustí poplach
- Fotoelektrické detektory dymu využívajú zdroj svetla a svetelný senzor. Keď sa dym dostane do detektora, rozptýli svetlo, čo spustí alarm
- Tepelné detektory používajú termostat alebo termistor na detekciu zmien teploty. Keď teplota stúpne nad určitú hranicu, detektor spustí alarm
Čo v prípade, že nastane požiar? EPS – elektronická požiarna signalizácia zapne alarm, upozorní centrálu monitorovacej stanice alebo hasičský zbor. Najmodernejšie požiarne ústredne vás o prítomnosti požiaru, dymu či zvýšeného oxidu uhoľnatého upozornia prostredníctvom SMS, mailom alebo pripojením na hlasové vyhlásenie požiarneho poplachu.
Štruktúrovaná kabeláž a kamerové systémy
Štrukturovaná kabeláž zabezpečuje integráciu so systémami automatizácie budov, napríklad s kamerovými systémami. Vďaka nim prebieha prenos digitálnych a analógových rozvodov bez potreby ďalších káblových rozvodov.
Vonkajší kamerový systém s nahrávaním ochráni vašu firmu pred nevítanými návštevníkmi. Taktiež dokáže rozpoznať zvýšený počet zákazníkov, objekty, rýchlosti či pohlavia. Pokiaľ kamera zachytáva miesta mimo pozemku firmy, dané časti musia byť začiernené z dôvodu GDPR.