Zima je ročným obdobím, v ktorom pokožka ľudského tela dostáva poriadne zabrať. Chladné a suché počasie vonku, suchý a horúci vzduchu vnútri…To pôsobí doslova ako voda na mlyn kožným komplikáciám spojeným so suchou pokožkou.

Dehydratácia pokožky je však celoročným problémom a týka sa žien i mužov v každom veku. Hoci, s pribúdajúcim vekom sa príznaky suchej kože objavujú častejšie. Suché miesta na koži môžeme pomerne ľahko ignorovať, no mali by sme zvoliť skôr opačnú taktiku – záležitosti spojené so suchou pokožkou treba brať vážnejšie.

Suchá pokožka ako starnúca pleť

Ako pomerne zaujímavý fakt vyznieva zistenie, že suchá pleť sa správa ako starnúca pokožka. Ak je pokožka suchá, premena buniek sa spomaľuje a dochádza k hromadeniu mŕtvych buniek v rámci vonkajšej vrstvy kože, tzv. stratum corneum. Táto skutočnosť má negatívny dopad na fungovanie kože ako ochrannej bariéry tela. Vlhkosť z pokožky sa stráca rýchlejšie a rôzne baktérie môžu ľahšie vnikať do kože a celého organizmu.

Zmeny, ktoré sa dejú následkom vysušovania pokožky, sú veľmi podobné reakciám starnúcej pokožky. A tá, ako je známe, je náchylnejšia na vznik vrások či príznakov predčasného starnutia.

Ako aplikovať hydratačné krémy

Je iróniou, že čím viac je pleť suchá, tým menej je schopná absorbovať hydratačné prostriedky. Dôvod? Hromadenie odumretých buniek v stratum corneum. To spôsobuje hrubnutie pokožky a bráni lokálnej absorpcii liečiv. Skôr, ako použijete krém na suchú pokožku, mali by ste pristúpiť k exfoliácii postihnutého miesta. Prosto odstránite odumreté bunky (šupinky kože) na povrchu, aby zvlhčujúce prostriedky mohli prenikať do pokožky a rehydratovať ju. Vyživovať a revitalizovať pleť pomáhajú najmä prípravky s obsahom železa, vitamínu C a antioxidantov.

Dodržiavaním pitného režimu k rýchlejšej hydratácii pokožky?

Udržiavať hydratovaný celý organizmus je určite dôležité. Pitný režim však nie je univerzálnou odpoveďou aj na problémy so suchou pleťou. Dôležitejšiu úlohu v tomto prípade zohráva vlhkosť vo vašom okolí. Ak sa pohybujete v suchom prostredí, použitie zvlhčovača vzduchu bude mať pre vás a vašu pleť zásadný význam. Suchej pokožke totiž chýba prirodzený hydrolipidový film a ochranná vrstva na povrchu. Aby nedochádzalo k nadmernej strate vlhkosti, treba obnoviť a posilniť práve lipidovú bariéru. Odpoveďou sú produkty s obsahom ceramidov, lipidov, ktoré priťahujú a viažu vlhkosť a stimulujú tvorbu ďalších podobných látok. Skvelými hydratačnými vlastnosťami sa vyznačuje aj kyselina hyalurónová, peptidy či glycerín.

Facebook Comments

You may also like

To najlepšie pre váš zrak – ako vybrať dobrú očnú kliniku

Zdravie očí je neoceniteľným darom, a preto je