Hoci o recyklovaní odpadu a farbách jednotlivých kontajnerov sa učia už deti v škôlkach a na základných školách, množstvo dospelých ľudí stále nevie správne jednotlivé kontajnery rozoznať. Na čo vlastne jednotlivé kontajnery slúžia?

Problémom v rámci farieb kontajnerov však nie sú len samotní ľudia, ktorí si nevedia zapamätať, na čo jednotlivé farby slúžia. Mnohé firmy a ľudia, ktorí zabezpečujú kontajnery na recykláciu odpadu, si totiž tiež farby zmýlia, prípadne z iných dôvodov farby zamenia. Nie je tak žiadnou zvláštnosťou vidieť na Slovensku modrý kontajner, ktorý je však určený na plasty. Predtým, ako do neznámeho kontajnera vyhodíte odpad, si tak radšej dvakrát overte, či je skutočne určený na to, na čo si myslíte.

Ďalšou vecou je skutočnosť, že modrá, žltá a zelená nie sú jediné farby kontajnerov určených na recykláciu. Napríklad, vedeli ste, že existujú aj oranžové a červené kontajnery? Oranžové sú určené na nápojové kartóny, ktoré sú špecifickým typom odpadu. Obsahujú totiž papier aj plast, na ich recykláciu je tak potrebné využiť špecifickejší postup. Červený kontajner je zas určený na kovový odpad. Ten sú mnohí zvyknutí nosiť do zberných dvorov, no predsa len sa v mnohých firmách objavuje aj tento špeciálny kontajner červenej farby, kam môžete kovový odpad odhodiť.

Recyklujte! Je to skutočne dôležité…

Mnohí ľudia, ktorí sa v oblasti recyklácie nepohybujú a nemajú ju dostatočne naštudovanú, častokrát ani netušia, ako mimoriadne dôležité je recyklovanie pre našu planétu. Bez recyklovania by sme za pár rokov minuli obrovské množstvo prírodných zdrojov, zlikvidovali tisícky hektárov lesov a vyťažili obrovské množstvo rúd. Zároveň by sme žili na obrovských kopách odpadu, ktoré by sa prirodzene neboli schopné rozložiť. Vďaka recyklácii si chránime planétu, ale zároveň umožňujeme vznik nových dostupných produktov pre nás všetkých. Tak recyklujte aj vy, skutočne na tom záleží!

Facebook Comments

You may also like

UTV, Side-by-Side alebo ATV štvorkolka: Aké sú medzi nimi rozdiely?

Svet štvorkoliek je plný rôznych pojmov, ktoré môžu