Bojové športy boli kedysi doménou mužov, no doba sa mení a ženy venujúce sa boxu, či karate nie sú žiadnou raritou. Aj keď ide o nebezpečný a ťažký šport, do ktorého sú zapájané úplne všetky svaly, nájdu sa ženy, ktoré sa na neho hodia rovnako, ako mužské pohlavie.

Nie je box, ako box

Hoci väčšina ľudí hádže rôzne bojové športy do jedného vreca, každý z nich je iný a špecifický. Existujú aj viaceré smery boxu, pričom najznámejším je klasický, thajský, kick box alebo práve ženské formy ako taebo a fit box.  Rozdiely nie sú len v názve, ale aj samotnom postoji, držaní tela a úderoch. Niektoré sú špecifické používaním rúk, pri iných je zas možné použiť každú končatinu. Hoci je box veľmi náročný na kondíciu a obratnosť, stále viac nadchýna aj ženy. Existuje veľa dôvodov, prečo s boxom začínajú, no v prvom rade ide o možnosť sebaobrany, formovanie tela a spaľovanie tukov. Práve boxom dokážeme dosiahnuť krásnu postavu, na ktorej by sme inak makali v posilňovni aj niekoľko mesiacov. Na druhej strane sa pri boxovaní naučíme aj rýchlo reagovať, sústrediť a byť flexibilní.

Boxovať sa dá aj doma

Okrem rôznych skupinových tréningov sa dá boxu venovať aj v pohodlí domova, kde sa na nás nebude nikto pozerať. Druhého človeka pohodlne nahradí boxovacie vrece, do ktorého môžeme boxovať koľko sa nám zachce bez vzniku zranení. Okrem neho sú nevyhnutné pre domáci tréning aj boxerské rukavice, ktorými chránime seba. Keďže nemáme reálneho súpera, ďalšie chrániče na hlavu, či iné časti tela nie sú potrebné.

Ako sme už spomínali, box je aj o kondícii a vytrvalosti. Pred samotným začatím s týmto športom odporúčame začať s behom a to najlepšie niekoľko mesiacov dopredu. Ak by ste sa precenili a nepripravili by ste telo na kondičnú záťaž, môže sa vám stať, že už po prvom tréningu sa na druhý deň nepostavíte z postele. Kondička sa buduje aj pri samotnom boxovaní, no dôležitý je ako taký základ. Rovnakou dôležitá je pred prvým úderom aj rozcvička a to minimálne v podobe 15 minút. Svaly sa musia pred záťažou zohriať, inak by mohlo dôjsť k zbytočnému úrazu. Každý jeden človek, ktorý chce s boxom začať by si mal uvedomiť, že mu predchádza beh a natiahnutie končatín. To je zárukou nielen efektivity tréningu, ale a ochrany tela pred možnými úrazmi.

 

Facebook Comments

You may also like

To najlepšie pre váš zrak – ako vybrať dobrú očnú kliniku

Zdravie očí je neoceniteľným darom, a preto je