Nie nadarmo sa vraví, že „kam chodí slnko, tam nemusí lekár“. No aj horúce slnečné lúče môžu byť veľmi zradné. Opatrnosť, adekvátna ochrana a zdravý sedliacky rozum sú preto na mieste hlavne pri dlhodobejšom pobyte na slnku. Spoľahnúť sa môžete na kvalitné opaľovacie krémy a overené zásady slnenia.

Len opaľovacie krémy nás pred škodlivými UV lúčmi neochránia

V prvom rade treba pokožke dopriať kvalitný opaľovací krém, najlepšie prírodný. Dôležité je, aby chránil pred UVA aj UVB lúčmi. Za tie kvalitnejšie si možno budeme musieť trochu priplatiť, ale investícia do zdravia sa vždy oplatí. Podľa fototypu pokožky si vieme určiť dobu, počas ktorej sme na priamom slnku relatívne v bezpečí, a kedy už nie. V poludňajších hodinách by sme sa mali zdržovať radšej vnútri alebo v chládku.

Chrániť si však musíme aj tie časti tela, na ktoré sa opaľovací krém nenanáša, ako napr. hlavu alebo oči. Dobrú službu poskytnú aj výživové doplnky s obsahom karoténu či sprchové gély. Samozrejme, karotén obsahuje aj množstvo ovocia a zeleniny žltej, oranžovej alebo červenej farby (mrkva, tekvica, paradajky, jahody čerešne). A nakoniec nezabúdajme na tekutiny. Počas horúcich dní je dostatočný prísun tekutín nevyhnutnosťou. Keďže naša pokožka aj tak stráca na slnku veľa vody, pri nedostatočnom pitnom režime by sme mohli byť dehydrovaní.

Babské recepty vs prírodné opaľovacie krémy

Je pravda, že v minulosti ľudia nemali možnosť používať takú kvalitnú kozmetiku, a napriek tomu bolo oveľa menej prípadov ochorení spôsobených práve škodlivosťou slnečného žiarenia. Čím to je, že aj keď celé dni pracovali na poliach, ich telá neboli spálené od slnka? Iste veľkú úlohu zohrávala aj vtedajšia strava, miernejšie podnebie a zdravý sedliacky rozum.

Ľudia kedysi chodievali oblečení tak, že mali zahalené celé telo, pokrývka hlavy nebola výnimkou. Vzdušné oblečenie ich ochránilo, ale dokázalo aj sať prebytočný pot. Na spálenú pokožku sa používala kyslá smotana či jogurt, obklady z uhoriek či z aloe vera. Ako prvá pomoc bol výborný uterák namočený v kozom mlieku, ktoré obsahuje rovnaké pH, ako má ľudská pokožka. Na zníženie bolesti po spálení bol veľmi účinný zábal z látky namočenej do bieleho vínneho octu.

Naši predkovia žili v dokonalej symbióze s prírodou a dokázali z nej vyťažiť maximum pre seba a svoje zdravie. Skúsme sa aj my správať tak, akoby drahé kozmetické prípravky neexistovali a boli sme len my a príroda. Buďme rozumní a ohľaduplní a vystačíme si zväčša s tým, čo nám príroda ponúka. Možno to nebude také pohodlné, ale budeme sa môcť bez výčitiek pozrieť do očí aj budúcim generáciám.

 

Zdroj obrázka: pixabay.com

 

Facebook Comments

You may also like

Petra Vlhová zaháji novú sezónu 2024/2025 opäť naplno

Naša úspešná slovenský lyžiarka, Petra Vlhová, sa pripravuje