Či už vlastníte rozľahlý pozemok alebo menšiu okrasnú záhradu, krovinorezy alebo strunové kosačky by mali súčasťou povinnej výbavy. Hodia sa na kosenie náročnejšieho terénu, ako aj na úpravu členitých skaliek. Ich výhodou je, že sa zmestia všade tam, kam sa rotačná kosačka nedostane. A to zďaleka nie je všetko. Uľahčia prácu nielen na záhrade, ale poradia si aj s nerovným terénom v okolí príjazdových ciest. Ak sa neviete rozhodnúť či si vybrať strunovú kosačku alebo krovinorez, čítajte ďalej. Vysvetlíme vám aké sú medzi nimi rozdiely a na čo si dať pri výbere pozor.

V čom sa líši krovinorez a strunová kosačka

Na prvý pohľad sa môže zdať, že krovinorez a strunová kosačka sú totožné zariadenia. Avšak nie je to tak. Vyzerajú síce podobne, oba stroje slúžia na kosenie trávy, ale ich účel použitia je rozdielny.

 Fieldmann strunová kosačka.
Fieldmann strunová kosačka.

Strunové kosačky sú osadené strunovou hlavou a trávu kosia pomocou žacej struny. Žacia hlava je umiestnená priamo na hriadeli elektromotora, v prípade benzínových modelov je hlava poháňaná ohybným hriadeľom, ktorú tvorí pevné lano. Vďaka tejto konštrukcii nie je možné na strunovú kosačku použiť iný kosiaci nástroj než žaciu hlavu. Majú jednoduchú konštrukciu, sú pomerne ľahké a využijete ich prevažne ku konečnej úprave trávnika po kosení. Pohodlne s nimi zarovnáte okraje okolo prekážok, napríklad pozdĺž plotu, stien, stromov a ďalších miest.

Krovinorez Fieldmann pri práci.
Krovinorez Fieldmann pri práci.

Krovinorezy sa pýšia vyšším výkonom, ale spravidla aj vyššou hmotnosťou. Na rozdiel od strunových kosačiek majú žaciu hlavu na uhlovej prevodovke. To znamená, že podľa potreby je možné kedykoľvek vymeniť strunovú hlavu za žací nôž.

Strunová hlava poslúži na úpravu trávnika po kosení, a žací nôž si zasa poradí s prerastenou trávou a náletovými drevinami. Žací nôž býva najčastejšie súčasťou výbavy a jeho tvar je trojzubý. Podľa potrieb je možné použiť aj iné typy nožov, ktoré si však musíte osobitne dokúpiť. 

Strunová kosačka Fieldmann s elektrickým pohonom.
Strunová kosačka Fieldmann s elektrickým pohonom.

 

Základom správneho výberu je vhodný pohon

Výber pohonu záleží najmä od frekvencie používania a veľkosti trávnej plochy. Nemenej dôležitý je aj typ vegetácie, ktorú budete kosiť. Nie všetky pohony zvládnu hustý, prerastený porast. Krovinorezy aj strunové kosačky môžu byť poháňané elektrickým, akumulátorovým či benzínovým motorom.

Elektrický pohon so značkou Fieldmann

Krovinorezy a strunové kosačky Fieldmann s elektrickým pohonom sa hodia prevažne na dokončovacie práce po kosení, ako aj na udržiavanie malých plôch okolo záhonov, skaliek, plotov a obrubníkov. Sú ľahké, tiché, nenáročné na údržbu a manipulácia s nimi je pomerne jednoduchá. Napájajú sa z bežnej siete 230 V / 50 Hz. Keďže nepotrebujú dopĺňať palivo ani nabíjať akumulátor môžete s nimi pracovať takmer neobmedzene. Jedinou nevýhodou je dostupnosť zásuvky a nutnosť používania predlžovacieho kábla.

Akumulátorový pohon

Kosačky na trávu s akumulátorovým pohonom kombinujú výhody elektrických a benzínových modelov. Aku krovinorezy a strunové kosačky sú ľahšie ako benzínové, a mobilnejšie ako elektrické varianty. Vyznačujú sa jednoduchou obsluhou, nenáročnou údržbou, ale ich nespornou výhodou je, že k práci nepotrebujú žiadne prívodné káble.

Aku strunová kosačka Fieldmann.
Aku strunová kosačka Fieldmann.

Akumulátorové strunové kosačky využívajú na pohon Li-Ion akumulátor, ktorý disponuje obmedzenou výdržou. Ak nechcete zbytočne kupovať náhradný akumulátor stavte na AKU Fieldmann krovinorezy alebo AKU Fieldmann strunové kosačky.

Sú súčasťou rodiny AKU FAST POWER 20V, takže nie je potrebné osobitne dokupovať špeciálnu batériu ku každému stroju, ale postačí vám jedna. Tú môžete používať pre ktorýkoľvek stroj z tohto radu. Postupne si tak môžete výbavu doplniť aj o akumulátorové záhradné vertikutátory alebo vysávače a fukáre, ktoré pri údržbe o trávne plochy určite využijete.

Benzínový pohon

Benzínové krovinorezy patria k obľúbenej voľbe, pretože sú najvýkonnejšie. Ich nevýhodou je zložitejšia údržba a vyššia hlučnosť. Poháňané môžu byť dvojtaktným alebo štvortaktným motorom.

 • Štvortaktný motor vyniká tichým chodom a je šetrnejší k životnému prostrediu, pretože spaľuje iba benzín. Má však nižší výkon, vyššiu váhu a náročnejšiu údržbu.
 • Dvojtaktný motor nepotrebuje ventily ani rozvodový mechanizmus, takže jeho váha je nižšia a údržba jednoduchšia. Nevýhodu predstavuje vyššia hlučnosť ako aj vyššia tvorba emisií.
Benzínový krovinorez Fieldmann.
Benzínový krovinorez Fieldmann.

Zamerajte sa aj na výkon a šírku záberu

Výkon motora ovplyvňuje typ pohonu, ktorý zároveň aj určuje, či s kosačkami na trávu zvládnete bežné kosenie alebo aj úpravu náročnejšieho terénu. Majte však na pamäti fakt, že s rastúcim výkonom stúpa nielen cena, ale aj hmotnosť zariadenia.

 • Na dokončovacie práce po kosení a jednoduchú údržbu pozemku s menšou trávou, postačia elektrické a akumulátorové strunové kosačky Fieldmann s výkonom v rozmedzí 250 W až 1 000 W.
 • Ak potrebujete kosiť väčší pozemok s hustým porastom a so silnejšími stonkami, určite si vyberajte kosačky na trávu s výkonom 1 500 W až 2 000 W.
 • Výkon 2 000 až 3 000 W je už charakteristický pre benzínové krovinorezy, ktoré si poradia aj s veľkými pozemkami, hustejšou trávou a náletovými drevinami.

Objem motora

Pri benzínových motoroch je dôležitý aj ich objem. Uvádza sa v centimetroch kubických (cm³). Čím je objem väčší, tým horšie sa budú kosačky na trávu štartovať.

  • ľahšie a menej výkonné modely disponujú objemom do 29 cm³
 • najčastejší objem motora pri benzínových krovinorezoch je 30 – 40 cm³
 • profesionálne krovinorezy majú objem nad 45 cm³

Šírka záberu

Strunové kosačky majú šírku záberu v rozmedzí 30 – 50 cm, krovinorezy môžu mať aj väčšiu. Takáto šírka je vhodná na kosenie veľkých plôch. Na udržiavanie okrasných záhrad sú lepšou voľbou strunové kosačky so šírkou záberu do 23 cm, pretože práca s nimi bude oveľa precíznejšia.

FIeldmann krovinorez a jeho bicyklová rukoväť.
FIeldmann krovinorez a jeho bicyklová rukoväť.

Pre efektívnu prácu s kosačkami na trávu je dôležitý aj typ rukovätí

Tvar rukoväte má zásadný vplyv na ovládanie, ako aj na určitý komfort pri práci. Stretnúť sa môžete s rukoväťou v tvare písmena D, T a niektoré kosačky na trávu ponúkajú aj kombinovanú rukoväť.

Rukoväť v tvare písmena D má oblúkové držadlo, ktoré zaručuje úplnú kontrolu pri kosení malých záhrad. Tento tvar úchopu sa vyznačuje lepšou manipuláciou aj v stiesnených priestoroch a je typickejšia pre elektrické strunové kosačky Fieldmann.

Fieldmann aku strunová kosačka s nastaviteľnou rukoväťou.
Fieldmann aku strunová kosačka s nastaviteľnou rukoväťou.

Rukoväť v tvare písmena T, nazývaná aj bicyklová rukoväť, sa hodí na kosenie v náročných podmienkach. Takýto úchyt ponúka optimálnu pracovnú polohu, nezaťažuje svaly a umožňuje plynulý pohyb aj ťažšieho stroja.

Nezabudnite ani na svoje pohodlie

K najdôležitejším aspektom patrí jednoznačne váha, ktorá závisí od typu motora. Najľahšie sú elektrické krovinorezy, ktorých váha zvyčajne nepresahuje 3 kg. Benzínové Fieldmann krovinorezy sú už ťažšie a váha sa pohybuje v rozmedzí 5 až 10 kg.

Dvojramenný popruh na kosačku.
Dvojramenný popruh na kosačku.

K ďalším praktickým doplnkom, ktoré zjednodušia prácu patria:

Popruhy značne zjednodušia prácu so zariadeniami s vyššou váhou. Pre ľahšie krovinorezy je charakteristický popruh na rameno. Ťažšie modely sú vybavené dvojramenným popruhom, ktorý sa dá upevniť na bedrá alebo cez dve plecia a hruď.

Deliteľný hriadeľ je praktickým doplnkom v prípade ak plánujete krovinorez prenášať. Vďaka nemu je možné zariadenie rozobrať na dve časti, takže sa pohodlne zmestí do kufra auta.

Dekompresný ventil sa postará o jednoduchšie štartovanie benzínových modelov. Neoceniteľný je najmä v prípade, ak budú krovinorez používať ženy.

Antivibračný systém blokuje prenos vibrácií z motora do rukoväte. Bude sa vám pracovať pohodlnejšie a zníži sa riziko únavy rúk.

Kedy použiť strunovú hlavu a kedy siahnuť po žacom noži?

Fieldmann krovinorezy majú k dispozícii okrem žacej hlavy aj rôzne žacie nože, pričom každý z nich má iné použitie. Niektoré môžu byť súčasťou výbavy, iné je potrebné dokúpiť osobitne. Výber vhodného žacieho nástroja záleží predovšetkým od vegetácie, ktorú budete kosiť.

 • Strunová hlavica obsahuje navinutú kosiacu strunu s ktorou pokosíte jemnejšiu trávu do výšky 30 – 40 cm. Šírka záberu je síce veľká, ale neporadí si s kríkmi ani drevinami, a problém jej môže robiť vyšší a hustejší porast.
 • Dvojzubý nôž býva štandardnou výbavou a hodí sa na kosenie hustej trávy a pevnejších porastov. Jeho výhodou je veľká šírka záberu.
 • Trojzubé a štvorzubé nože sú výhradne určené na kosenie hustej trávy a náletových drevín do hrúbky približne 1 cm.
Žacie nástroje pre kosačky na trávu Fieldmann.
Žacie nástroje pre kosačky na trávu Fieldmann.
 • Osemzubý kotúč sa svojim tvarom podobá na kotúč do okružnej píly. Hodí sa na kosenie tenších drevín a hustejšieho porastu.
 • Plastový osemzubý kotúč sa hodí na kosenie trávy na miestach, kde by mohlo dôjsť k poškodeniu okolitých predmetov ako napríklad plot alebo obrubník.
 • Kotúče s 9 až 40 zubami používate na kosenie odolnej buriny, ako aj na pílenie náletových drevín a kríkov do hrúbky 2 cm.

Je však mimoriadne dôležité používať len tie kotúče, ktoré sú určené na daný typ krovinorezu.

Bezpečnosť na prvom mieste

Kosenie strunovou kosačkou alebo krovinorezom môže byť niekedy nebezpečné, pretože kosiaca hlava odhadzuje všetko, čo jej príde do cesty. Kamienok či kúsok dreva vám môže vystreliť do ktorejkoľvek časti tela, vrátane hlavy a očí. Pri kosení je teda nutné obliecť si dlhé pracovné nohavice. Nezabudnite ani na špeciálne okuliare alebo ochranný štít. Vhod prídu aj antivibračné pracovné rukavice ako aj vysoká pevná obuv.

Facebook Comments

You may also like

Podpora vášho podnikania v každej oblasti! Naša ponuka: Inovatívne riešenia pre váš úspech.

Naša platforma je stále vaším spoľahlivým partnerom pre