V posledných týždňoch nás prekvapilo až príliš sychravé počasie. Dlhotrvajúce dažde ale aj búrky z tepla testovali kvalitu našej infraštruktúry a opäť poukázali na jej mnohé nedostatky. Cesty sa miestami stávali šmykľavé, nebezpečné a v niektorých prípadoch úplne zmizli pod hladinou kalnej vody. Napriek tomu, že vonku nie je najkrajšie, my musíme v našej dennej rutine pokračovať a to zahŕňa aj cestovanie autom. Viete ako jazdiť v silných búrkach a nezničiť si auto?

Pomaly ďalej zájdeš alebo rýchlo a zbesilo?

Jazda v daždi prestáva byť najmä v mestách zábava už po prvých kvapkách dažďa. Na vozovke sa zmiešajú vrstvy prachu a nečistôt a vytvoria mazľavý film, ktorý znižuje priľnavosť pneumatík a tým zhoršuje celkovú kontrolu nad vozidlom alebo brzdnú dráhu. Mnoho vodičov tento fakt opomína a doplácajú na to častokrát najmä ostatní. Keď sa prietrž mračien rozbehne naplno na cestách vzniká tzv. Aquaplaning. Tento fenomén si môžeme všímať najmä na vyťažených cestách, ktoré majú vyjazdené pruhy a v tých sa udržuje voda. Tento jav výrazne ovplyvňuje správanie sa vozidla na vozovke už pri rýchlosti 80 km/h a môže predĺžiť brzdnú dráhu až o 20%. Dôležité je preto jazdiť opatrne, ideálne pod maximálnu povolenú rýchlosť aby sme nemuseli neustále dobrzdovať. Jazdiť pomaly je ohľaduplné aj voči chodcom a cyklistom, ktorí sa stávajú častokrát obeťami ošpliechania pri čakaní na prechode pre chodcov alebo jazde popri krajnici.

Ako vyzerá správny prejazd podchodmi a zaplavenými úsekmi?

V ideálnom prípade nijako a tomuto úseku sa vyhneme. Ak to však nie je možné je dôležité uvedomiť si, že ponor hlbší ako je výška obrubníka je už pre auto nebezpečný. Nerovnosti na ceste môžu byť klamlivé a v kalnej vode je takmer nemožné odhadnúť kde sa nachádza dno. Ak týmto úsekom prejsť musíme, je dôležité vchádzať pomaly no nezastavovať, keďže nám hrozí, že už sa nerozbehneme. Obzvlášť opatrní musíme byť pri prúdoch tečúcej vody, ktorého silu môžeme veľmi jednoducho podceniť a okrem vážneho poškodenia auta, sa môže stať, že nás voda zmetie z cesty.

PZP – nevyhnutnosť do zlého počasia ale aj pred každou jazdou.

Vyraziť na cesty bez povinného zmluvného poistenia je veľmi zlý nápad, no napriek tomu ho mnohí vodiči realizujú v dennej praxi. Povinné zmluvné poistenie chráni naše peňaženky a ostatných vodičov pred škodami, ktoré môžeme napáchať, napríklad aj v dôsledku nepriaznivého počasia. Pri živelných pohromách je dokazovanie trochu náročnejšie a preto je dôležité myslieť na pripoistenia. Dodatkové poistenie proti živelným pohromám chráni nás a naše auto pred prírodnými hrozbami. Patrí medzi ne:

  • víchrica;
  • krupobitie;
  • požiar alebo výbuch;
  • povodeň alebo záplava;
  • priamy úder blesku;
  • zemetrasenie;
  • pád alebo náraz iných predmetov;
  • zosuv kamenia, pôdy a lavíny, zrútenie skál alebo tlak snehu

Najlepší spôsob ako získať najvýhodnejšie a najlacnejšie PZP a všetky potrebné pripoistenia je online. Vďaka online kalkulačke od mojepzp.sk si môžeme z pohodlia domova porovnať všetky ponuky na trhu, vybrať si tú najvýhodnejšiu a nakoniec si nové poistenie prispôsobiť presne pre naše potreby.

 

 

 

Facebook Comments

You may also like

Ako zorganizovať vskutku lacnú dovolenku

Zabudnite na predražené chorvátske penzióny a priváty. Zabudnite na