Fotovoltické panely, ktoré umožňujú vyrábať si vlastnú elektrickú energiu zo slnka, sú tu s nami už dlhšiu dobu. A aj keď veľa ľudí hovorí o ochrane životného prostredia, v konečnom dôsledku často zohrávajú rolu financie. A v čase závratne rastúcich cien energií sa investícia do fotovoltiky vypláca čoraz viac.
Fotovoltika vyrába najviac elektrickej energie vtedy, keď ju zvyčajne najmenej potrebujeme
Ak aj vy uvažujete nad inštaláciou fotovoltiky, zrejme ste si už čo to o tejto problematike naštudovali. A pravdepodobne už viete, že fotovoltické panely sa v optimálnom (a v najčastejšom) prípade inštalujú na južne orientovanú časť strechy. Avšak aj inštalácia na západne orientovanú časť strechy môže mať svoje opodstatnenie. V akých prípadoch?
Jedným z problémov fotovoltiky je, že pri nej panuje akýsi časový nesúlad medzi výrobou a spotrebou elektrickej energie. Dôvod je logický, slnečné žiarenie je najintenzívnejšie a teda fotovoltické panely dokážu vyrobiť najviac elektrickej energie v hodinách okolo poludnia. Ale vtedy sú ľudia zvyčajne v práci, či v škole.
Západná inštalácia ponúkne vyrovnanejší výkon. Ale optimalizovať spotrebu môžete aj inak
Naopak, najviac elektrickej energie spotrebujeme ráno a hlavne večer, keď naopak fotovolitka produkuje elektriny menej. Práve spomínané umiestnenie panelov na západne orientovanú časť strechy síce zníži ich celkový energetický zisk, ale výkon bude počas dňa vyrovnanejší.
Dá sa však zvýšiť aj spotreba počas dňa. A nie, nebude to zahŕňať plytvanie elektrickou energiou. Mnohé elektrické spotrebiče majú funkciu časovača, prípadne ich môžete spustiť na diaľku cez váš smartfón. Práve inštalácia fotovoltiky je ideálny čas na to, aby ste tieto funkcie začali využívať aj ak ste to doteraz nerobili. Umývačka riadu, či práčka vám tak môže „bežať“ počas dňa, keď je výroba elektrickej energie z fotovoltiky najvyššia.
Zdroj obrázka: Autor: Studio Harmony / Shutterstock.com