Považujete sa za milovníkov, možno až odborníkov na víno? Preferujete suché svetlé vínka či skôr jemne trpké červené víno? Koľko druhov vín, toľko chutí. Ak však radi experimentujete a ochutnávate nové chute, odporúčame vám vína ružové, ktoré sú špecifické z viacerých dôvodov.

Červené či biele?

Nie, ďakujem, rosé poprosím. Ružové víno alebo tiež rosé nevzniká, ako sa mnohí mylne domnievajú, zmiešaním bieleho a červeného vína, ani z ružového hrozna. Ružové víno sa vyrába z odrôd modrého hrozna, ktoré sa používa na výrobu červeného vína. Zvykne sa hovoriť, že rosé síce začína svoj život ako víno červené, ale prežíva ho ako biele víno. Červené farbivá totiž nie sú v dužine plodov hrozna, ale iba v šupkách bobulí. Lisovaním hrozna bez kvasenia je teda možné vyrobiť práve víno biele alebo ružové.

Vínny vylisovaný mušt sa následne nechá na 4 až 20 hodín vykvasiť, aby sa zo šupiek uvoľnilo len trochu farbiva. Potom sa mušt oddelí od šupiek a ďalej sa spracováva ako klasické biele víno.

rl_4515Ako piť rosé

Je dobré vedieť, že ružové víno nie je určené k archivovaniu. Malo by sa preto piť mladé, pokiaľ má sviežu ovocnú chuť a vôňu. Ideálne do jedného až dvoch rokov od výroby.

Ružové víno v sebe spája aspekty mladosti, je ľahké, svieže, pre mnohých až romantické. Ružové víno je charakteristické svojou osviežujúcou chuťou, zvyčajne ovocnou, avšak nie príliš sladkou.

Rosé vhodné na horúce letné dni či večery by malo byť ľahké, ak ho chcete doladiť k jedlu, môže byť i pevnejšie, s vyšším obsahom alkoholu. Aj pre jeho ľahkosť a príjemnú chuť ružové víno obľubujú predovšetkým ženy a mladí ľudia.

Zopár faktov

Ak si myslíte, že rosé je len výstrelkom posledných rokov, veľmi sa mýlite. Prvé zmienky o ňom totiž pochádzajú už z čias Hippokrata, teda z obdobia asi 400 rokov pred n.l.

Ružové víno tvorí 10 % celkovej produkcie vína, čo je viac než 25 miliónov hektolitrov tohto vína ročne.

A ešte rada na záver: Ak si budete chcieť otvoriť fľašu ružového, majte na pamäti, že ho chladíme o čosi dlhšie ako vína biele alebo kvalitné červené vína z červeného hrozna.
Autorské právo: olegdudko / 123RF Reklamní fotografie

Facebook Comments

Leave a Reply

You may also like

UTV, Side-by-Side alebo ATV štvorkolka: Aké sú medzi nimi rozdiely?

Svet štvorkoliek je plný rôznych pojmov, ktoré môžu