Počas menštruácie zažíva mnoho žien bolestivé kŕče. Ponúkame Vám niekoľko tipov, ktoré Vám prinesú úľavu.

Young woman in the sofa with period pain
Young woman in the sofa with period pain
  1. Šport proti bolesti

Pravidelný pohyb – aj počas menštruácie – je účinným prostriedkom proti bolesti. Príčinou bolesti sú prostaglandíny, ktoré spôsobujú, že sa maternica sťahuje a vylučuje výstelku. Sťahovanie svalov spôsobuje zhoršenie prekrvenia maternice a preto vznikajú bolesti. Šport podporuje prekrvenie panvy a uvoľňuje svalstvo. Vhodnými druhmi športu sú nordic walking a bicyklovanie. Aj cielená gymnastika, zameraná na precvičovanie panvy, je zmysluplná.

 

  1. Lieky proti bolesti

V súčasnosti sa objavujú na trhu preparáty, ktoré v sebe kombinujú viac účinných látok. Lieky proti bolesti – nesteroidné antiflogistiká, ako napr. Trinell, ovplyvňujú vylučovanie prostaglandínu a tým účinne zmierňujú bolesti.

 

  1. Šálka bylinkového čaju

Teplý bylinkový čaj môže byť výborným domácim prostriedkom proti bolesti: ľubovník, kamilka, medovka, nátržník husí uvoľňujú svalstvo maternice a zmierňujú výkyvy nálad.

Môžete vyskúšať aj zmes z týchto liečivých rastlín.

 

  1. Éterické oleje

Fenikel, kamilka, majorán – éterické oleje z týchto rastlín sa výborne hodia na masáž brucha. Pridajte niekoľko kvapiek do neutrálneho masážneho oleja a jemne masírujte brucho v smere hodinových ručičiek, 2krát denne 2 až 5 minút.

 

  1. Vhodná strava Strava má veľký vplyv na to, ako sa cítime. Mnohým ženám napr. pomáha, keď sa zrieknu kofeínových nápojov, mliečnych výrobkov. Pri opakujúcich sa bolestiach je vhodné obohatiť stravu o orechy, strukoviny, špenát a iné potraviny, ktoré majú vysoký obsah kalcia a magnézia.

 

  1. Teplo proti kŕčom

Teplo uvoľňuje kŕče a preto je jedným z najúčinnejších prostriedkov proti menštruačnej bolesti. Je na Vás, či použijete termofór, alebo nahrievací vankúšik. Priložte si ho na brucho, alebo na kríže a oddýchnite si. Aj teplý kúpeľ pôsobí príjemne uvoľňujúco proti kŕčom.

 

 

Facebook Comments

You may also like

UTV, Side-by-Side alebo ATV štvorkolka: Aké sú medzi nimi rozdiely?

Svet štvorkoliek je plný rôznych pojmov, ktoré môžu