Laserové operácie očí sú dnes už v podstate bežným zákrokom a podstupuje ich čoraz viac ľudí, ktorých trápia očné vady. Operácie očí však nie sú vhodné úplne pre každého. Poďme sa na to pozrieť bližšie.

Najskôr dôkladné vyšetrenie

O tom, pre koho sú operácie očí vhodným riešením, sa rozhodne na povinnom predoperačnom vyšetrení, kedy očný lekár preskúma všetky zdravotné problémy.  Na základe jeho výsledku potom rozhodne. Vylúčia sa tak všetky rizikové faktory, pričom rovnako dôležité je, aby pacient vo vlastnom záujme nezatajil žiadne údaje o svojom zdravotnom stave.

Vek je pre operácie očí dôležitý

Optimálny vek pre laserovú operáciu očí však je 20 – 45 rokov. Samotný zákrok trvá len chvíľku, je bezbolestný a maximálne bezpečný. Dokonca je možné absolvovať ho na oboch očiach súčasne. Operácie očí môžu odstrániť nutnosť nosenia okuliarov alebo kontaktných šošoviek u pacientov, ktorí sú starší ako 18 rokov a očná vada je už ustálená, teda nenarastá ani sa nemení. Aj napriek vekovému obmedzeniu, je možné laserovú operáciu vykonať aj u dieťaťa, ktoré trápi vysoká dioptrická chyba alebo anizometria, teda veľký rozdiel medzi dioptriami na jednom a druhom oku.

Pre koho operácie očí nie sú vhodné?

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že laserové operácie očí nie sú vhodné pre osoby mladšie ako osemnásť rokov, no najmä pre pacientov s nestabilizovanou krátkozrakosťou. Taktiež nie je riešením pre pacientov so zmenami na sietnici či glaukómom, rovnako ani pre tehotné ženy, dojčiace ženy, pacientov s kardiostimulátorom. Ak máte keloidne sa hojace jazvy, cukrovku alebo reumatické choroby, takisto sa musíte s laserovou operáciou očí rozlúčiť. Takýto zákrok rovnako nie je vhodný pre jedincov so zníženou tvorbou sĺz alebo s inými ďalšími závažnými očnými chorobami.

Foto: unsplash.com

 

Facebook Comments

You may also like

Prečo sú personalizované šperky ideálnym darčekom

Šperky majú vždy špeciálne miesto v srdci väčšiny