Jednou z dôležitých otázok, ktoré stavebník rieši pred stavbou rodinného domu, je orientácia okien. Ako orientovať rodinný dom, respektíve okná, aby to bolo čo najvýhodnejšie a najekonomickejšie? Naozaj je nutné okná orientovať na juh? Poradíme Vám.

Okná na juh z hľadiska energetickej úspory

Vysoké energetické úspory sú azda najdôležitejším dôvodom, pre ktorý by mali byť okná orientované na juh. A platí to hlavne pri pasívnych domoch, kde sú južne orientované okná doslova nutnosťou. Prečo? Je to jednoduché. Podstata nízkoenergetických, teda takzvaných pasívnych domov spočíva v tom, že pasívne využívajú rôzne zdroje tepla. Pričom slnko je tu v podstate najdôležitejšie. Ak sú teda okná orientované južne a slnko svieti priamo do nich, dochádza k ohrievaniu miestnosti a tak aj k pasívnemu získavaniu tepla. Ak by boli okná orientované na sever, išlo by o energetickú stratu a takto orientované okná by boli pre pasívny dom naozaj veľkou príťažou. Tieto tepelné straty je potom nutné doháňať iným spôsobom. V prípade nízkoenergetických domov je teda odpoveď jednoznačná – okná je treba orientovať na juh.

Menšie tepelné straty spôsobujú okná primárne orientované na západ a východ. Z hľadiska pasívnych domov teda táto orientácia nie je až tak nevýhodná. No južne orientované okná sú určite vhodnejšie.

Ďalšie výhody južne orientovaných okien

Okrem energetickej úspory sú okná orientované na juh výhodné ešte z ďalšieho dôvodu. A tým je dostatok svetla v každom ročnom období. Napríklad v lete slnko svieti z južnej strany, no je vysoko a v priamom žiarení do okien mu bráni presah strechy. Preto nedochádza k nepríjemnému prehrievaniu miestnosti, no napriek tomu je v nej dostatok svetla. A naopak v zime, keď je slnko nižšie, svieti od juhu pekne do miestnosti a príjemne ju presvetlí a ohrieva. To znamená, že vďaka oknám orientovaným na juh, si užijete dostatok tepla a svetla v miestnostiach tak v lete, ako aj v zime.

Facebook Comments

You may also like

Zvládnite riešenie problémov s firewallmi Palo Alto Networks prostredníctvom špecializovaného kurzu

V dnešnej dobe, keď sú kybernetické útoky stále