Každý, kto sa aspoň raz sťahoval do nového bývania, dobre pozná celú tú anabázu. Treba zohnať vhodné auto, uprosiť kamarátov, aby vám pomohli, a nakoniec celodenná drina nakladania a vykladania nábytku. Našťastie sa človek nesťahuje každý rok, ale aj tak, nie je to žiadna hračka.

K novému bytu zákonite patrí aj nová televízia. Nemáme na mysli televízor, ten iste máte moderný s plochou obrazovkou. Skôr sme chceli naznačiť, že prečo nespojiť vaše nové bývanie s rovnako novým trendom poskytovania televízneho signálu.

Digitálnej televízii sa nič nevyrovná

Ten úplne najnovší sa volá digitálna televízia, inak v skratke nazývaná tiež IPTV. Na rozdiel od tej vašej káblovej DBV-C má nesporne väčšie kvality pozostávajúce z tesnejšieho spojenia televízie a internetu, vďaka čomu, sa digitálna televízia svojimi funkciami zvykne často považovať aj za internetovú.

Pokiaľ v slovenských domácnostiach hojne používaná káblová má pevne vymedzený rámec toho, čo môžete sledovať, čiže hlavný balík slovenských a zahraničných staníc, a nejaký ten tematický. Tak tá digitálna nie je ničím obmedzená. Jej ponuka je mimoriadne pestrá, prekračujúca číslo sto.

Elektronický sprievodca vám pomôže pri výbere

Keďže ide naozaj o kvantum staníc, v zorientovaní vám pomáha elektronický programový sprievodca, EPG ktorý podľa zapamätania si vašich vyhľadávaní vám priebežne ponúka, čo by vás mohlo približne zaujímať. Jednoducho vám šetrí čas a námahu.

Poďme teraz ale k tomu, čo digitálnu televíziu azda najviac odlišuje od ostatných spôsobov prenášania televízneho signálu do vašich domácností. Tým je jej schopnosť ponúknuť človeku aktívne vstupovať do diania na obrazovke. Uvedieme taký modelový príklad. Sledujete film s vaším obľúbeným hercom. Televízia vám súčasne ponúkne najnovšie knižné vydanie jeho biografie. Celkom zaujímavé, čo poviete?

Nakupujte, predávajte, tipujte

S tým, čo sme teraz napísali, súvisia aj iné funkcie digitálnej televízie nielen kupovať, prípadne predávať priamo cez televíznu obrazovku. Môžete sa zúčastňovať televíznych kvízov v priamom prenose. Ste vášnivým tipérom? Nech sa páči. Jednoduchým kliknutím sa dostanete do hráčskej zóny a budete sa cítiť ako v tom najluxusnejšom kasíne v Monte Carle. Alebo sa chcete zúčastniť online akcie? Aj v tomto prípade je vám vyhovené.

Nahrajte si váš obľúbený film, alebo si ho pozrite v archíve

Zmohlo vás pozeranie filmov a športových zápasov? Virtuálny videorekordér NPVR vám nahrá to, čo si len zadáte, aby ste to mohli dopozerať neskôr a od toho miesta, ktoré si sami určíte.

Napriek tomu, je dosť možné, že v ponuke televíznych staníc nenájdete všetko to, čo ste hľadali. Ale od toho je v digitálnej televízii niečo také ako videopožičovňa a videoarchív VoID. V ňom sa poprehrabujete dosýtosti.

Digitálna televízia v úlohe spoľahlivého informátora

Digitálna televízia poskytuje aj dennodenne cenné praktické rady. Máte neustále k dispozícii aktuálne počasie s vyhliadkou na niekoľko dní dopredu. Alebo potrebujete sa dostať z bodu A do bodu B? Pohodlne si vyhľadáte cestovný poriadok vlakov a autobusov. Potrebujete k cestovaniu cudziu menu a neviete, aký je jej momentálny kurz? Obrazovka vám ho ukáže hneď a zaraz.

Jedna televízia v troch rôznych zariadeniach

Nech si vraví kto chce, čo chce, digitálna televízia predstavuje revolúciu v našich domácnostiach, vytláča klasickú televíziu a konkurenciu proste nenachádza nikde a v ničom. Uvedieme ďalší príklad, ktorým vás presvedčíme. Vieme dobre, aká býva veľakrát zvada v obývačke. Každý chce pozerať niečo iné. Ako to vyriešiť? Pre digitálnu televíziu úplná hračka. Film pošle do veľkého televízora, telenovelu do notebooku a rozprávku do tabletu alebo mobilného telefónu.

Mimoriadna kvalita obrazu a zvuku je zaručená

Aj z čisto technického hľadiska je IPTV televízia zatiaľ tá naj. Krištáľovo čistý obraz v HD formáte bez šumov a dvojitého obrazu, takzvaných duchov. O zvuku ani nemá zmysel písať, Dolby systém je proste fantastický.

Neveríme, že sme vás nepresvedčili, že do vášho nového domova nepatrí digitálna televízia. Ak ste zatiaľ dvaja, možno sa uskromníte. Ale akonáhle sa rozrastiete a každý z vás bude chcieť pozerať niečo iné, tak vtedy máme isté pochybnosti.

Digitálna televízia aj cez metalický kábel

Aby sme nezabudli dôležitú vec. Digitálnu televíziu pokojne môžete získať aj prostredníctvom káblového rozvodu, ADSL ak sa momentálne vo vašom novom bývaní nenachádza optika FTTH. Budete síce pociťovať isté obmedzenia z malej dátovej priepustnosti metalického kábla, ale pri rozumnom využívaní digitálnej televízie si rozdiel ani nevšimnete.

Mobilný operátor je záruka kvality

Ktorého operátora si vybrať? Tak toto je naozaj filozofická otázka. Digitálna televízia je tu s nami už od roku 2005 a za ten čas sa stihla stať vlajkovou loďou v podstate každého poskytovateľa televízneho signálu. Ale ak vám smieme poradiť, skúste nejakého mobilného operátora, pretože ten vám pribalí k pevnej digitálnej sieti aj mobilnú aplikáciu, vďaka ktorej budete s digitálnym svetom neustále v spojení.

Facebook Comments

You may also like

Zvládnite riešenie problémov s firewallmi Palo Alto Networks prostredníctvom špecializovaného kurzu

V dnešnej dobe, keď sú kybernetické útoky stále