Ak sa venujete cyklistike, prípadne s ňou chcete začať, okrem výberu toho správneho bicykla určite nezabudnite aj na vhodný batoh. Na cestu si so sebou potrebujete často zobrať aj nejaké osobné veci, pri dlhších trasách možno aj občerstvenie, či náradie.

Okrem toho je vaša chrbtica pri sedení na bicykli zaoblená a nesprávne zvolený batoh môže pri dlhších tratiach tlačiť, rezať či ťahať, čo nakoniec znepríjemní celý športový zážitok. Váš batoh preto nemôže byť tvrdý a neforemný ako školské aktovky či študentské batohy, ale v prvom rade musí byť funkčný a praktický. Trh ponúka rôzne športové batohy, spomedzi ktorých je najideálnejšie vybrať si práve tie určené na cyklistiku.

K tým najprepracovanejším patria určite batohy Deuter, Camelbak, či Ospray, ktoré sú ergonomicky tvarované, ľahučké a dobre odvádzajú pot.

Veľkosť a objem batohu

Dôležité je zvoliť si správnu výšku batohu, ktorá bude adekvátna k vášmu chrbtu. Nižšie postavy by preto mali siahnuť po menších rozmeroch. Vopred je dobré vedieť, aký veľký úložný priestor budete potrebovať. Pre kratšie výlety siahnite po malých cyklo batohoch (do 10L), pre niekoľkodňové výjazdy určite zvoľte veľkoobjemové batohy (20L a viac).

Popruhy

Pri jazde na bicykli by mal batoh ostať pevne na svojom mieste, aby ste nemali problém s rovnováhou i v náročnejšom teréne. Preto by mal byť vybavený nastaviteľnými ramennými popruhmi, ideálne polstrovanými a odvetranými. K väčšej stabilite prispievajú aj hrudné, bedrové či balančné popruhy.

Doplnky

Pri každom športe je nutné dodržiavať pitný režim a výrobcovia cyklistických batohov myslia aj na to. Niektoré modely priamo obsahujú vodný vak s hadičkou, ktorý vám umožňuje bezpečne a pohodlne doplniť tekutiny aj za jazdy.
Veľa batohov má navyše integrované špeciálne vrecko na cyklistické okuliare, popruh či vrecko na uchytenie prilby, organizér na náradie alebo reflexné prvky pre vyššiu bezpečnosť na cestách. Dobrou pomôckou je aj nepremokavý obal, takže vaše veci ostanú v suchu aj za daždivého počasia.

Facebook Comments

You may also like

Ako zorganizovať vskutku lacnú dovolenku

Zabudnite na predražené chorvátske penzióny a priváty. Zabudnite na