Farmácia, váženie drahých kovov, miešanie chemických roztokov. Činnosti, pri ktorých aj maličká nepresnosť vo vážení môže spôsobiť veľký problém. Práve pri týchto aktivitách by mali meranie hmotnosti zabezpečovať laboratórne váhy. Čím sa líšia od klasických váh? Musia byť všetky laboratórne váhy certifikované a kde všade si nájdu svoje uplatnenie? 

Čo sú laboratórne váhy

Čím väčšiu hmotnosť dokáže váha odmerať, tým väčšia je tiež prípustná odchýlka. Napríklad pri žeriavových váhach, ktoré odvážia bremeno s hmotnosťou do 50 ton, môže byť odchýlka aj 20 kg. Naopak, laboratórne alebo aj analytické váhy s nižšou váživosťou sú zostrojené tak, aby boli čo najcitlivejšie. Aby bola odchýlka pri meraní čo najmenšia. 

Aj preto je presnosť pri laboratórnych váhach zvyčajne v intervale 1 g – 0,01 mg. Presnosť merania sa však nie vždy prejaví na nízkej váživosti v podobe pár stoviek gramov: niektoré laboratórne váhy dokážu odmerať aj hmotnosť 6-kilogramového bremena. 

Pre laboratórne váhy je typický špecifický dizajn. Pri týchto zariadeniach sa zväčša stretávame s ochranným krytom, ktorý zabráni, aby aj drobný prievan či závan vzduchu negatívne ovplyvnili výsledok váženia. Laboratórne váhy sú tiež známe svojou menšou vážiacou plošinkou. Disponujú aj odbornými funkciami, ako dynamické váženie, percentuálne váženie či určenie hustoty váženého objektu. Najmä vo výskumných pracoviskách je už nutnosťou laboratórna váha s výstupom na PC a tlačiareň, vďaka ktorej používateľ dokáže výsledky archivovať a tiež jednoduchšie porovnávať či analyzovať. 

Rozdiel medzi technologickými a obchodnými laboratórnymi váhami

Na trhu (nielen) laboratórnych váh sa môžete stretnúť s pojmom „technologické“ a „obchodné“. Aký je rozdiel medzi váhami s týmto označením? Technologické laboratórne váhy sa používajú na informatívne váženie, ktoré napr. nesúvisí s platbami, či ochranou zdravia. K týmto váham je možné vystaviť certifikát o kalibrácii, avšak nemôžu mať certifikát o overení. Nemôžu byť teda použité napríklad na predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi.  Do tejto kategórie napríklad patria školské laboratórne váhy

 

Školy aj výskumné ústavy: Kde nájdu uplatnenie laboratórne váhy?

 

Obchodné laboratórne váhy disponujú platným certifikátom o overení, vďaka ktorému môžu byť používané aj v obchodnom styku či pri výskume. Toto úradné overenie pravidelne preveruje ich presnosť. Svoje uplatnenie si tento typ váh nájde najmä v chemickom, farmaceutickom priemysle a výskume. 

Použiť ich je však možno napríklad aj v zlatníctvách či záložniach pri vážení drahých kovov a kameňov. Oblasti použitia certifikovaných laboratórnych váh vyplývajú zo zákona o metrológii. 

Chcete sa dozvedieť o laboratórnych váhach viac? Navštívte stránku www.digitalne-vahy.sk

 

zdroj: unsplash.com

 

Facebook Comments

You may also like

Správne nabíjanie smart hodiniek? Zistite, či nerobíte tieto chyby!

O nabíjaní inteligentných hodiniek a inej elektroniky pravdepodobne nepremýšľate.