Teplá voda pred alebo po kúpaní v bazéne priamo vo vašej záhrade? A to všetko bez toho, aby ste museli čakať, než sa vám na slnku ohreje voda v kanvici na zalievanie? Je to možné a jednou z možností, ako to dosiahnuť, sú solárne sprchy.

Solárne sprchy patria medzi ďalšie z mnohých technológií, kedy možno lacno a ekologicky využiť energiu z prírodného zdroja. Konkrétne solárne sprchy vám ponúknu ohrev studenej vody na teplú, a to bez akýchkoľvek energetických nákladov. Ako fungujú, čo od nich očakávať a či sa to oplatí, sa dozviete v dnešnom článku.

Ako solárne sprchy fungujú?

Funkcia solárnej sprchy je veľmi jednoduchá. V princípe ide o to, že sprcha disponuje zásobníkom na vodu. Tá sa tam napúšťa studená a potom tu zostáva, vo vnútri zásobníka zas nájdeme vykurovacie teliesko. To je stimulované pomocou energetického okruhu, ktorý získava svoj výkon zo slnečných lúčov, a voda sa tak postupne ohrieva. Solárna sprcha môže byť vyrobená z kvalitného plastu, ale existujú aj hliníkové solárne sprchy.

Ohriatu vodu potom môžete použiť viac-menej ako klasickú sprchu. Výhodou je, že solárna sprcha dokáže produkovať naozaj horúcu vodu a tiež fakt, že si môžete jej teplotu nastavovať. Tak, ako aj u štandardnej sprchy, tu máte možnosť kombinovať teplú vodu zo solárneho zásobníka so studenou vodou, ktorá je do sprchy privedená hadicou z klasického vodného systému. Studená sprcha na otužovanie alebo zahriatie sa pred vstupom do bazéna tak nie je vôbec žiadny problém.

Je solárna sprcha naozaj efektívna?

Solárna sprcha pochopiteľne nie je riešením na celoročné ohrievanie vody v záhrade. Jedná sa o pomerne malé zariadenie, tým pádom pracuje aj s malou dopadovou plochou pre slnečné lúče. Technické limity sú tak pevne dané.

Solárna sprcha však rozhodne garantuje schopnosť produkovať teplú vodu počas celej jari i leta, dokonca aj počas teplejších jesenných týždňov. Pre zvýšenie jej efektivity je potrebné splniť niekoľko podmienok. Tou najzásadnejšou je umiestnenie tak, aby bola po čo najväčšiu časť dňa vystavená slnku. Tou druhou je potom drobný trik. Solárne sprchu môžete umiestniť k objektom, ako je napríklad pevný múrik alebo stena domu. Zvýšená produkcia tepla v oblasti pochopiteľne zefektívni ohrev vody vo vnútri.

Ako solárna sprcha vyzerá a aké má pevné limity?

Posledným bodom bude vzhľad sprchy ako takej a limity, ktoré sa od neho odvíjajú. Sprcha je dizajnovo navrhnutá do podoby drobného stĺpa. Vnútri je zásobník na vodu a čerpací mechanizmus, na ktorého zadnej strane je solárny panel, ktorý stojí za ohrevom vody.

Na sprche nájdeme pochopiteľne aj ovládacie prvky pre teplotu vody alebo silu prietoku, ako pri klasickej sprche. Tým môžeme predĺžiť svoje sprchovanie, klasikou je zásobník s objemom do päť litrov teplej vody. Súčasťou solárnej sprchy je v základnom vybavení aj sprchová hlavica. Širokú ponuku nájdete na www.hawaj.sk.

Facebook Comments

You may also like

Naše tipy ako vybrať krovinorez či strunovú kosačku

Či už vlastníte rozľahlý pozemok alebo menšiu okrasnú