Izbové rastliny sa v poslednej dobe stali veľkým trendom. V interiéri pôsobia ako moderný a veľmi estetický doplnok. Zároveň majú aj množstvo pozitívnych vlastností v zmysle ovplyvňovania kvality a čistoty vzduchu v interiéri, či napríklad môžu mať pozitívny vplyv aj na naše psychické zdravie. Aké sú pozitívne vplyvy izbových rastlín a ako sa o ne starať?

Pozitívne vplyvy izbových rastlín

Okrem estetickej stránky, ktorou izbové rastliny jednoznačne oplývajú nám do bežného života prinášajú aj oveľa viac. Pohľad na peknú rastlinku, ktorá hýri životom má vplyv na naše podvedomie. Kvety v interiéri na nás pôsobia uvoľňujúco a vytvárajú omnoho príjemnejšie prostredie. Často sa nám v takýchto priestoroch lepšie relaxuje.

Izbové rastliny musíme vypestovať a musíme im venovať náš čas a pozornosť. Vďaka tomu si k nim dokážeme vyvinúť väzby. Cítime sa užšie spätí s prírodou a môžeme pozorovať jednotlivé fázy ich životného cyklu. Dokážu do každého priestoru priniesť trocha prírody, či už v podobe voňavých kvetov alebo zelených listov. Ak nemáte čas na polievanie, prípadne nie ste zdatným pestovateľom, môžete siahnuť aj po inteligentnom kvetináči, ktorý je dostupný napríklad na Alza.

Z psychologického hľadiska majú izbové rastliny množstvo pozitív: podporujú kreativitu, redukujú napätie, či pomáhajú zvládať stres. Rovnako môžu rastliny vplývať pozitívne aj na našu produktivitu. Ak teda zvažujete kúpu izbových rastlín, určite ide o skvelú voľbu. Niektoré druhy tiež môžu slúžiť ako skvelé čističky vzduchu od toxínov.

Starostlivosť o izbové rastliny

Izbové rastliny si vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Tá pozostáva zo zálievky, dostatku svetla, dostatočne priestorného kvetináča a občasného hnojenia. Niektoré druhy sú omnoho citlivejšie na podmienky a tak je potrebné im venovať naozaj dostatok času. Iné druhy sa zas vedia lepšie aklimatizovať a tak sú vhodné aj pre začínajúcich pestovateľov.

Na starostlivosť o izbové rastliny neexistujú žiadne všeobecné pravidlá. Musíte si vždy naštudovať postup starostlivosti o konkrétnu rastlinu. Najlepšie je však vyberať práve rastlinu podľa miesta, kde ju chcete umiestniť. Tak môžete nájsť ideálny kvietok pre vaše potreby a vďaka tomu sa oň budete vedieť aj náležite postarať.

Facebook Comments

You may also like

Pripravte sa na letné horúce dni so značkou SENCOR

Letné dni so sebou prinášajú vysoké teploty, pred