Tradícia sa vracia. Stále viac mamičiek hlási, že ich bábätká dostávajú zlaté dukáty

Tradícia sa vracia. Stále viac mamičiek hlási, že ich bábätká dostávajú zlaté dukáty

- in Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Tradícia sa vracia. Stále viac mamičiek hlási, že ich bábätká dostávajú zlaté dukáty

Ak sa pozriete na nejakú staršiu českú či slovenskú rozprávku, zrejme vám neuniklo, že sa vtedy dával bábätkám do kolísky dukát. S tradíciou sa začalo už pred mnohými rokmi, no rozšírila sa najmä v časoch renesancie, kedy sa narodeným bábätkám dával do kolísky zlatý gombík. Postupne bol ale gombík nahradený zlatými a striebornými mincami. Obrovská škoda je, že sa zvyk nezachoval dodnes, aj keď stále viac mamičiek hlási, že ich bábätká dostávajú zlaté dukáty.

Pražská mincovňa sa rozhodla vrátiť krásnou tradíciu späť, a preto začala raziť zlaté pamätné mince oslavujúce príchod bábätka na svet. Zlato je drahý kov, ktorého hodnota neustále rastie, a tak investujete do vskutku hodnotného darčeka, ktorý potom ratolesť môže premeniť späť na peniaze, ak ich bude treba v osemnástich potrebovať.

Darček k narodeniu dieťaťa

Ak premýšľate, čím obdarovať bábätko, ktoré prišlo do vašej rodiny, tak zabudnite na klasickú hotovosť, oblečenie, plienky či čokoľvek iné. Zvoľte zlatý dukát alebo strieborný toliar. Jedná sa o pamätné mince, ktoré majú dieťaťu priniesť šťastie a blahobyt. Zlatý darček je totiž symbolom dostatku a zabezpečenia.

Aké dukáty sa dajú kúpiť?

Pražská mincovňa sa rozhodla vyraziť hneď tri varianty zlatých dukátov k narodeniu dieťaťa. Zhotovené sú zo zlata vysokej rýdzosti 986/1000 a v ponuke sú rôzne ročníky, nie iba ročník 2018, a tak môžete kúpiť dukát tiež dieťaťu narodenému od roku 2003.

V ponuke sú tri druhy zlatých dukátov. Prvý je zdobený obrázkom cumlíka, druhý bábätkom v perinke a tretí vranou a bocianom. Priemer mince je 20 milimetrov a jej hmotnosť je 3,49 gramov. Ak si teda chcete vybrať niektorý z dukátov, stačí navštíviť priamo kamennú pobočku mincovne v Bratislave na ulici Dunajská.