Ak sa pozriete na nejakú staršiu českú či slovenskú rozprávku, zrejme vám neuniklo, že sa vtedy dával bábätkám do kolísky dukát. S tradíciou sa začalo už pred mnohými rokmi, no rozšírila sa najmä v časoch renesancie, kedy sa narodeným bábätkám dával do kolísky zlatý gombík. Postupne bol ale gombík nahradený zlatými a striebornými mincami. Obrovská škoda je, že sa zvyk nezachoval dodnes, aj keď stále viac mamičiek hlási, že ich bábätká dostávajú zlaté dukáty.

Pražská mincovňa sa rozhodla vrátiť krásnou tradíciu späť, a preto začala raziť zlaté pamätné mince oslavujúce príchod bábätka na svet. Zlato je drahý kov, ktorého hodnota neustále rastie, a tak investujete do vskutku hodnotného darčeka, ktorý potom ratolesť môže premeniť späť na peniaze, ak ich bude treba v osemnástich potrebovať.

Darček k narodeniu dieťaťa

Ak premýšľate, čím obdarovať bábätko, ktoré prišlo do vašej rodiny, tak zabudnite na klasickú hotovosť, oblečenie, plienky či čokoľvek iné. Zvoľte zlatý dukát alebo strieborný toliar. Jedná sa o pamätné mince, ktoré majú dieťaťu priniesť šťastie a blahobyt. Zlatý darček je totiž symbolom dostatku a zabezpečenia.

Aké dukáty sa dajú kúpiť?

Pražská mincovňa sa rozhodla vyraziť hneď tri varianty zlatých dukátov k narodeniu dieťaťa. Zhotovené sú zo zlata vysokej rýdzosti 986/1000 a v ponuke sú rôzne ročníky, nie iba ročník 2018, a tak môžete kúpiť dukát tiež dieťaťu narodenému od roku 2003.

V ponuke sú tri druhy zlatých dukátov. Prvý je zdobený obrázkom cumlíka, druhý bábätkom v perinke a tretí vranou a bocianom. Priemer mince je 20 milimetrov a jej hmotnosť je 3,49 gramov. Ak si teda chcete vybrať niektorý z dukátov, stačí navštíviť priamo kamennú pobočku mincovne v Bratislave na ulici Dunajská.

Facebook Comments

You may also like

Pripravte sa na letné horúce dni so značkou SENCOR

Letné dni so sebou prinášajú vysoké teploty, pred