Sadrokartón sa využíva predovšetkým na obkladanie stien a tvorbu priečok v bytoch alebo domoch. Jeho využitie ja však oveľa širšie. Znížením stropu pomocou sadrokartónu získate veľa výhod, ktoré zvýšia komfort bývania a zároveň znížia náklady na bývanie. Vstupná investícia do sadrokartónového stropu sa vám niekoľkonásobne vráti.

Čo je sadrokartón a kde sa využíva

Pred tým, ako si niečo povieme o obklade stropov sadrokartónom, mali by ste vedieť, že existuje niekoľko typov tohto materiálu. Vo všeobecnosti je možné povedať, že sadrokartón tvoria tvrdé vrstvy kartónu. Ich vylisovaním a pridaním vody so sadrou vzniká materiál, ktorý je ľahký a zároveň odolný. Vďaka týmto vlastnostiam sa už vyše 60 rokov využíva pri výstavbe i rekonštrukcii bytových či nebytových priestorov.

Najčastejšie nájdete sadrokartón na stenách. Niektorí ľudia ho využívajú ako materiál, s ktorým predelia väčšie miestnosti, spravia priečky v rôznych priestoroch alebo vytvoria atypické predelenia v interiéri. Hrúbka sadrokartónu môže byť rôzna v závislosti od toho, na aký účel ho chcete použiť.

Typy sadrokartónových dosiek

Medzi základné typy sadrokartónových dosiek patria GKF a RF dosky. Ich pridanou hodnotou je vyššia odolnosť voči vysokým teplotám a požiaru. Ak máte príliš vlhký byt, môžete ako obklad stien a stropov použiť RBI a GKBI dosky, ktoré odolajú zvýšenej vlhkosti. Na sadrokartónový strop sú vhodné RB a GKB dosky. Minerálne dosky sa používajú ako tepelná izolácia.

Hlavné výhody sadrokartónového stropu

Ako prvú výhodu musíme spomenúť zvukovú izoláciu. Tú ocenia hlavne ľudia žijúci v panelových bytoch. Staré panelové domy absolútne neizolujú zvuk, takže po montáži sadrokartónu na strop pocítite veľký rozdiel v komforte bývania.

Vďaka sadrokartónovému stropu môžete v interiéri vytvoriť príjemné prostredie. Do stropu zasadíte bodové svetlá alebo zapustené LED lampy. Nízka hmotnosť sadrokartónu je zárukou, že strop nebude zaťažený.

Sadrokartón s minerálnou úpravou eliminuje tepelné straty. Jeho využitie v nízkonákladových domoch alebo pri rekonštrukcii starších obytných priestorov prispeje k zníženiu nákladov na vykurovanie.

V nebytových priestoroch je možné s pomocou sadrokartónu zakryť potrubia, káble a nevzhľadné stavebné prvky.

 

Facebook Comments

You may also like

Pripravte sa na letné horúce dni so značkou SENCOR

Letné dni so sebou prinášajú vysoké teploty, pred